EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD İLE BALIKESİR BELEDİYESİ'NDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

TCDD İLE BALIKESİR BELEDİYESİ'NDEN  KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Balıkesir Gar kentin kalbi oluyor

Gökköy'e lojistik köy kuruluyor

TCDD Balıkesir Gar sahasındaki yük taşıma birimlerini lojistik köy olarak düzenlenecek Gökköy'e kaydırırken, boşaltılan Balıkesir sahasındaki alanlar da kentin ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenecek.

TCDD ile Balıkesir Belediyesi kentsel dönüşüm projesi için işbirliği yaptı.

TCDD ile Balıkesir Belediyesi arasında, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla 16 Kasım 2007'de protokol imza töreni düzenlendi.

Törende konuşan Bakan Yıldırım, şehir merkezindeki gar alanını belediyeye vererek, yerin kentsel dönüşüme uygun olarak düzenleneceğini belirterek, demiryollarının yük taşıma ihtiyacını karşılayacak bir lojistik yere taşınmasıyla da şehrin sanayisinin gelişeceğini ifade etti.

Yıldırım, taşıma ve depolama yeriyle Balıkesir'in limanlar ve sınır kapıları aracılığıyla sadece yurtiçine değil, yurtdışına da bağlayan bir merkez olacağını vurguladı. Hedeflenen yük miktarının bir milyon ton olacağını söyleyen Bakan Yıldırım, bu rakamın TCDD'nin bütün taşımacılığının beşte 1'ine denk olacağını belirterek, bu projeyle Balıkesir'in ekonomi ve sanayisini çok hızlı geliştireceğini ifade etti.

 

 

 

 

Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu da, TCDD ile yerel yönetim işbirliği ile kentin ekonomik, sosyal ve kültürel olarak kalkınacağını ifade etti.

 

 

 

 

 

Genel Müdürümüz Süleyman Karaman da; 2003 yılından bu yana, demiryollarına cumhuriyet tarihinin sektördeki en büyük yatırım ödeneği verilerek, hızlı tren projeleri, demiryolu sanayisinin geliştirilmesi, mevcut sistemin yenilenmesinde çok büyük aşamalar kaydedildiğini, demiryolu tarihinde ilklerin birer birer hayata geçirildiğini ifade ederek şunları söyledi;" Hükümetimiz, yaptığı yasal düzenlemelerle de demiryolunun önünü açmıştır. 2005 yılında 5335 sayılı yasa ile büyük ödenek gerektiren demiryolu yatırımlarına sağlıklı kaynak bulunması amaçlanmıştır.Bu yasanın 32. Maddesi  ile; demiryollarına sahip olduğu taşınmazları en uygun şekilde değerlendirme imkanı verilmiştir. Bu demiryolu tarihinde gerçekten bir devrim, bir milattır. Böylece, demiryolları hem atıl durumdaki taşınmazlarını değerlendirme, hem de buradan elde edilen kaynakla yeni demiryolu hatları yapma ve mevcut sistemini iyileştirme imkanına kavuşmuştur. "

Karaman; Balıkesir'de olduğu gibi, yerel yönetim işbirliği ile kentsel dönüşüm projelerinin diğer kentlerde de devam edeceğini, lojistik köylerin yaygınlaşacağını ifade etti.

 

 

 

Balıkesir Belediye Başkanı Sabri Uğur da, "OSB'de oluşturulan lojistik köyün üst yapısını biz altyapısını ise TCDD yapıyor. Yükleme boşaltma ünitelerinin kaldırılmasıyla boşalacak 350 dönümlük alana Balıkesir Belediyesi tarafından alışveriş merkezi, çay bahçeleri, spor sahaları, koşu ve yürüyüş parkurları yapılacak." dedi.