EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD İLE FS İKİNCİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

- TCDD İLE FS ( İTALYA DEMİRYOLLARI) İKİNCİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI.

 

- İKİ ÜLKE DEMİRYOLLARI ULUSLARARI ALANDA DEMİRYOLU SEKTÖRÜNDE ORTAK HAREKET EDECEKLER…

 

 

TCDD ile FS ( İtalya Demiryolları); teknik, eğitim, altyapı, yüksek hızlı tren, güvenlik, sinyalizasyon, iletişim  vb. konularda işbirliğini geliştirmek üzere 11 Aralık 2009 tarihinde Roma'da imzaladığı anlaşmanın ikincisini 3 Kasım 2010 günü Roma'da imzalamıştır.

 

İmza töreninde TCDD Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Süleyman KARAMAN'a TCDD'den üst düzey bir heyet eşlik etmiştir. FS CEO'su Sayın Mauro MORETTI ile beraber ise İtalyan Demiryolları İşletmeci şirketi Trenitalia, Altyapı Şirketi RFI, Büyük Garlar İşleticisi Grandi Stazioni, Demiryolu Mühendislik şirketi Italferr ve İtalya Demiryolları sertifikasyon şirketi Italcertifer'in Genel Müdürleri imza töreninde hazır bulunmuştur.

 

 TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN ve FS Genel Müdürü Mauro MORETTI    arasında imzalanan bu ikinci anlaşmayla, taraflar; Türkiye'ye komşu olan ve Orta Doğu ve Asya ülkeleri ile 3. Ülkelerde işbirliği yapacakları genel hükümleri belirlemişlerdir. Buna göre taraflar; pazarda uluslar arası fırsatlarda fizibilite çalışmaları,  proje dizaynları, işletim yönetimi, servis & bakım, yapım yönetimi, çalışma denetimi, taşımacılık yönetimi, teknik destek ve eğitim alanlarında ortak hareket edeceklerdir.

 

Taraflar arasında imzalan bu Anlaşmayla; Hızlı Tren Projeleri, Lojistik sektöründeki uygulamalar ve Avrupa Birliği projeleri konusunda devam eden mevcut işbirliğinin artarak devam etmesi beklenmektedir.

 

  Ayrıca taraflar bu ikinci anlaşma ile; ulusal mevzuatlarına uygun olarak   işbirliği   yapacakları alanlarda Türk ve  İtalyan Müteahhit/Tedarikçilerin katılması üzerinde de mutabakata varmışlardır.

 

Son yıllarda TCDD Türkiye'deki yüksek hızlı tren ve diğer demiryolu projelerindeki gelişmeler doğrultusunda, demiryolu sektöründe ileri ülkelerle işbirliğine gitmektedir. Bunun en son örneği  3 Kasım 2010 tarihinde İtalya/Roma'da Türk ve İtalyan demiryolları arasında imzalanan bu ikinci işbirliği anlaşması olmuştur.