EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD İLE FS ARASINDA ORTAK DEKLARASYON İMZALANDI

Dünya çapındaki en önemli yüksek hızlı demiryolu etkinliği olan ve Türkiye’de ilk kez düzenlenen 10. UIC (Uluslararası Demiryolları Birliği) Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi ve Yüksek Hızlı Demiryolu Fuarı kapsamında TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile İtalyan Demiryolları (FS) CEO’su Renato Mazzoncini arasında 09 Mayıs Perşembe günü ikili toplantı gerçekleştirildi.

TCDD ve FS arasında demiryolu alanındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik 25 Mayıs 2017 tarihinde imzalanan Mutabakat Zaptına istinaden Genel Müdür Apaydın, “demiryolu bakımı” ile “telekomünikasyon ve sinyalizasyon” konularında FS tarafından personelimize verilen eğitimlerin verimli geçtiğini belirterek bundan sonraki süreçte hem tecrübelerin paylaşılması hem de işbirliğinin daha da geliştirilmesi için dostane ilişkilerin sürdürülmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Türkiye-Yunanistan arasındaki demiryolu bağlantısının sağlanması konusuna öncelik verdiklerine işaret eden Mazzoncini Yunanistan Demiryolları (OSE) ile çalışmalarının devam ettiğini ve Eylül ayında Selanik-Atina bağlantısının açılacağını ve ordaki demiryolu sistemini yeniden harekete geçirerek Türkiye üzerinden yapılacak Selanik-Bulgaristan-Makedonya bağlantısının Balkan bölgesine fayda sağlayacağını vurguladı.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise Balkan bölgesindeki demiryolu bağlantısı ile ilgili olarak Bulgaristan ve Yunanistan Demiryolları ile yapmış olduğu görüşmelerden yola çıkarak her iki kuruluşun da üç ülke arasında bir demiryolu bağlantısının kurulması konusunda istekli olduklarını belirtti. Apaydın; Türkiye’den her iki ülkeye yolcu ve yük taşımacılığının konvansiyonel sistemle yapıldığını, bu sene yapımı gerçekleştirilecek olan hatta tasarım hızının 200 km/s’e çıkarılacağını ve böylece altyapı ile yük ve yolcu kapasitesinin artırılacağını dile getirdi.

Toplantı sonunda FS tarafından önerilen TCDD ile FS arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik “Ortak Deklarasyon” imzalandı.