EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD İLE KARABÜK ÜNİVERSİTESİ VE KARDEMİR ARASINDA İŞBİRLİĞİ

 

TCDD ile Karabük Üniversitesi ve Kardemir Arasında İşbirliği

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 8 Şubat 2011 tarihinde Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal ve KARDEMİR Genel Müdürü Fadıl Demirel ile görüştü. Süleyman Karaman'ın makamında gerçekleştirilen görüşmede,  KBÜ sahasında TCDD ile KBÜ ve KARDEMİR arasında;  KARDEMİR'de uzun ömürlü ray üretimi, KBÜ sahasında test edilmesi ve TCDD'nin de teknik destek sağlaması konusunda işbirliği kararı alındı.

Bilindiği gibi,  KARDEMİR'de ray üretimi yapılmakta, Karabük Üniversitesi'nde ise kurulan raylı sistemler bölümü öğretime devam etmektedir.

TCDD ile KBÜ ve KARDEMİR arasında alınan işbirliği kararı kapsamında;

Avrupa Demiryolları Standardına(EN) göre ray üreten KARDEMİR'de, Avrupa' da yaygın olarak kullanılan,  ağır trenlerin çalıştığı kurplarda rayların yanal aşınması, diğer kısımlarda ise mantar yayılması gibi olumsuzlukların asgari seviyeye indirilmesi ve ray ömürlerinin uzatılması için mantarı sertleştirilmiş R350 HT rayların deneme üretiminin yapılması planlanmaktadır.

Üretim teknolojisi (know-how) ülkemize ait olacak mantarı sertleştirilmiş R350 HT raylarının dinamik kuvvetlerin ölçümü ray aşınmaları ve deformasyonlar ile gerilmelerin ölçümü ve deneme sürüşleri sonucunda elde edilen verilere göre seri olarak üretimini sağlamak üzere Karabük Üniversitesi sahasında test yolu yapılacaktır. Test yolunda ray-teker ilişkileri, sinyalizasyon ve telekomünikasyon ile ilgili testler ve altyapı üstyapı etkileşimleri de gözlemlenebilecektir. Üretilecek söz konusu rayların patent hakları yabancı ray üreticilerine aittir.

Ülkemiz sanayisinin gelişimini sağlamaya yönelik bu çalışmalar sırasında TCDD, malzeme temini ve yolun inşası gibi konularda her türlü teknik destek verecektir.