EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD İLE OKAN ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİNDE VAGON PROJESİ

- TCDD ile Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İşbirliğinde Vagon Projesi…


-  2 – 3 Mayıs 2011 Tarihlerinde Haydarpaşa- Gebze Banliyö Treninde Sanat Etkinliği…


TCDD ile Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğiyle sanat eğitiminin gündelik hayat ve toplumla ilişkilendirilmesi gerekliliğinin altını çizen bir proje gerçekleştiriyor.


Etkinlik; 2 - 3 Mayıs 2011 tarihlerinde Haydarpaşa banliyö trenleri peronundan 12:50'de hareket edecek olan Haydarpaşa- Gebze banliyö treninin bir vagonunda gerçekleştirilecek. Haydarpaşa- Gebze istikametinde gidiş ve dönüş süresince sürecek.


Projeye;  Güzel Sanatlar liseleri ile Fakülte öğrencileri, öğretim elemanları ve sanatçıların yanı sıra  treni kullanacak yolcuların da katılımıyla sanatın hayattan kopuk olmadığı farkındalığını yaratmayı amaçlıyor.


İki gün sürecek olan etkinlik;  ‘Konumsal Şiir Atölyesi' ve ‘Bir Tren Yolculuğu, Desen?' isimli iki atölye çalışmasından oluşuyor.


Kavramsal işleriyle tanınan sanatçı Genco Gülan;  ‘Konumsal Şiir Atölyesi'nde yolculara modern hayatın hızı içerisinde yaratıcılığı nasıl ortaya çıkartabileceğimizi gösteren bir deneyim sunuyor. Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü öğretim elemanlarının düzenlediği ‘Bir Tren Yolculuğu, Desen?' isimli atölye ise; güzel sanatlar eğitiminin temeli sayılan desen çalışmasına farklı bir bakış açısı getirerek süreç ve işbirliği kavramlarını vurgulamayı amaçlıyor.


Sanat eğitiminin sadece fakülte sınırları içinde kalmaması bakış açısıyla yenilikçi bir yaklaşım getiren bu etkinlik; sanatı hayatın içine katma çabasının yanı sıra ulaşımda demiryollarının kullanımının önemine de dikkat çekmeyi amaçlıyor.