EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD İZMİR MÜZE ZİYARETÇİLERİNE TÜRK DEMİRYOLLARI TARİHİNİ YAŞATIYOR

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından yeniden düzenlenen, yeni kontrollü sosyal hayat ile kapılarını yeniden vatandaşlara açan ve kentin önemli silüetlerinden olan TCDD İzmir Müzesi, ziyaretçilerine tarihte yolculuk yaptırıyor.

1800'lü yıllarda İngiliz tüccarlar tarafından Alsancak'ta "Bağdadi" adı verilen mimari tarzla yaptırılan bina, bir dönem depo olarak kullanıldı. Daha sonra İngiliz Şirketince idarahane olarak kullanılan bina, 1860'larda "İzmir-Aydın Osmanlı Demiryolu Şirketi " yöneticisinin lojmanı olarak değerlendirildi.

Demir yollarının millileştirilmesinden sonra bitişiğinde yer alan ve aynı mimari özellikleri taşıyan 5 yapıyla uzun yıllar lojman olarak kullanılan tarihi bina, 1990 yılında "Müze ve Sanat Galerisi" olarak düzenlendi.

Müzenin birinci katında Haberleşme, Cer ve Yol  odalarından oluşan bölümlerde sergilenen eserler yer almaktadır. Haberleşme odasında,  gerek tren trafiğinin düzenlenmesinde gerekse kurumsal haberleşmede kullanılan telgraf makineleri, telefonlar, göztaşı kullanılarak elektrik üreten sıvı pil kapları, telemprimör, teleks cihazları, telsizler ve bunların çevre birimleri ile haberleşme belgeleri sergilenmektedir.

Cer odasında, TCDD’nin sahip olduğu çeken ve çekilen araçların mekanik ve elektrikli parçaları, ülkemizde imal edilen ilk iki buharlı lokomotif olan “Bozkurt” ve “Karakurt” un isimlikleri, yürüyen aksam modelleri, cer gücü oluşturan motor kesiti, yolcu ve yük vagonu parçaları ile bakım onarım malzemeleri sergilenmektedir.

Müzemizin Yol odasında ise  Demiryolu Yapım Bakım ve Onarımında kullanılan aletler ve demiryolu malzemeleri ile işçilerin çalışma dışındaki zamanlarında barınma amacıyla kullandıkları çadır, arazide su ihtiyacı gidermek için kullanılan ahşap fıçı sergilenmektedir.

Müzemizin ikinci katında ise Gar Müdürü odası, Hareket Memuru odası, Gişe Memuru odası, Sağlık bölümü ve Demirspor bölümleri yer almakta olup, burada yer alan eserler sergilenmektedir.