EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD İle Ürdün Hicaz Demiryolları

TCDD İLE ÜRDÜN HİCAZ DEMİRYOLLARI, HİCAZ DEMİRYOLLARI İÇİN BİRARAYA GELDİ

Hicaz Demiryolu'nun yeniden hayata geçirilmesi çalışmaları kapsamında, TCDD‘nin davetlisi olan Ürdün Hicaz Demiryolu Genel Müdürü Abdul-Razzaq ve beraberindeki heyet ülkemize geldi.

Hicaz demiryollarının canlandırılması konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak ve Ürdün Demiryolları ile Kuruluşumuz arasındaki iyi ilişkilerin daha da geliştirilmesi amacıyla her iki ülke heyetleri Ankara'da TCDD Genel Müdürlüğü'nde bir araya geldi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Hicaz Demiryolunun yeniden daha etkin ve güçlü bir şekilde hayata geçirilmesinin bölge ülkeleri için de önemli bir proje olduğunu, Hicaz Demiryolu'nun hayata geçirilmesi için TCDD olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Ürdün Hicaz Demiryolu Genel Müdürü Abdul-Razzaq da, Hicaz Demiryolu'nun geçtiği bütün ülkelerin konuya sıcak baktığını, Türkiye'deki görüşmelerin büyük önem taşıdığını ve kendileri için ciddi bir mesafe almak anlamına geldiğini açıkladı.

1900 yılında başlayan ve 1908 yılında tamamlanan Hicaz Demiryolu, Birinci Dünya Savaşı yıllarında kullanılamaz hale gelmişti. Hicaz Demiryolu hattının yeniden canlandırılması, bölge ülkeleri arasında işbirliğini güçlendirirken, bölge ve dünya barışına da katkı sağlayacak.

28 Kasım Pazartesi günü Ankara'da olan konuk heyet, 5 Aralık Pazartesi günü ayrılacak.