EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD BÜTÇE, YATIRIM, EYS VE YENİDEN YAPILANMA ÇALIŞTAYI

TCDD Genel Müdürlüğü’nün Bütçe, Yatırım, EYS ve Yeniden Yapılanma Çalıştayı, 20-23 Nisan 2017 tarihleri arasında Kızılcahamam Çam Hotel’de gerçekleştirildi.

Çalıştaya; TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Genel Müdür Yardımcıları Murat Kavak, İsmail H. Murtazaoğlu ve Ali İhsan Uygun,  Özel Kalem Müdürü, Teftiş Kurulu Başkanı, 1. Hukuk Müşaviri, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşaviri, Demiryolu Emniyeti ve Risk Yönetimi Müdürü ve Genel Müdür Danışmanı ile Daire Başkanları ve Bölge Müdürleri katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan ve 2003 yılından bugüne kadar demiryollarına 60 milyar TL yatırım yapıldığını anlatan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Biz yatırımcı bir kuruluşuz. Bu yatırımları gece gündüz çalışarak sizlerle birlikte gerçekleştirdik. Sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Demiryolu Sektöründe yaşanan serbestleşme sürecine değinen Apaydın, TCDD’nin yeniden yapılandırılarak, yeni dönemde altyapı işletmecisi olarak yoluna devam edeceğini kaydetti. Apaydın, serbestleşme süreciyle ilgili Şebeke Bildirimini yayınlandıklarını, yeni demiryolu tren işletmecilerinin sektöre girmesini beklediklerini söyledi.

Altyapı işletmecisi olarak önemli projeler yürüttüklerini hatırlatan Apaydın, “Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir YHT hatları ile Bursa-Bilecik, Konya-Karaman-Ulukışla, Adana-Mersin, Adana-Toprakkale-Gaziantep hızlı tren hattı inşa çalışmalarımız var. Bunları bir an evvel tamamlayarak işletmeye açmak istiyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Yatırım hedeflerinin gerçekleşmelerinin önemli olduğuna dikkati çeken TCDD Genel Müdürü Apaydın, 2017 yılının gerçekleşme oranlarının en yüksek olacağı bir yıl olmasını istedi.

Altyapı işletmeciliği faaliyetlerinin yanı sıra 2023 hedeflerine ulaşmak için hem merkezde hem de bölgelerde geceli gündüzlü hummalı bir çalışma yürütüldüğünü vurgulayan Apaydın, “Çalıştayın Teşekkülümüz ve bizler için faydalı olmasını diliyor, katılımlarınız için teşekkür ediyorum”. dedi.

 

Çalıştayda Ele Alınan Konular

Yatırım Süreci Ve Yatırıma Yönelik 2016 Yılı Yatırım Performans Değerlendirilmesi, Orta Vadeli Program Hazırlıkları, 2017 Yılı Yatırım Programı ve Ek Ödenek İhtiyacı, Bölge Müdürlüklerince 2016 Ve 2017 Yılları Yatırım Değerlendirilmesi, Yatırımlara Yönelik Genel Değerlendirme, Sorunlar, Öneriler ile DERY Müdürlüğünün Teşkilat Yapısı ve Görevleri, EYS’nin Tanıtılması, Kaza/Kaza Öncüsü Verilerinin Sunulması, Kaza Nedenlerinin Tasnifi ve Risk Yönetim Sürecinin Anlatılması, Emniyet Kritik Verilerin İzlenmesi, Emniyet Kurul ve Komisyonlarının Anlatılması, Emniyet Hedeflerinin Anlatılması, Yeniden Yapılanma Sonrası Süreç Değerlendirmesi ve Beklentiler.