EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD CREAM PROJESİ İLE AVRUPA YA AÇILIYOR

TCDD CREAM PROJESİ İLE AVRUPA'YA AÇILIYOR

Avrupa Birliği'nin 6. Araştırma ve Teknolojik Kalkınma Çerçeve Programı kapsamında geliştirilen Cream Projesi devam ediyor.

Proje ile; Almanya - Avusturya - Macaristan - Romanya - Sırbistan - İtalya - Yunanistan - Bulgaristan - Türkiye'nin yer aldığı Avrupa mega koridoru üzerinde, gelişmiş iş ve işletme modellerine dayalı müşteri odaklı demiryolu yük taşımacılığı hizmetlerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Cream Projesi, bir şirketin koordinatörlüğünde, UIC (Uluslar arası Demiryolları Birliği), CER (Avrupa Demiryolları Birliği), Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Slovenya Demiryolları, Railion, Stinnes, MAV Cargo'nun da aralarında yer aldığı özel şirket ve Avrupa Demiryolu İdarelerinden oluşan 25 üyelik bir konsorsiyum tarafından yürütülüyor.

Cream Projesi kapsamında (Hollanda)-Almanya-Türkiye koridoru seçildi.

Hatlarımızın Pan Avrupa tren trafiğine entegrasyonu ve Avrupa demiryolu idareleri ile daha kaliteli bir yük tren işletmeciliği sağlanabilmesi amacıyla, Avrupa Komisyonu, UIC ve CER'in tam destek verdiği bu proje, Kuruluşumuz tarafından verilen yük taşıma hizmetlerinin, altyapı, kapasite, işletmecilik ve müşteri odaklı pazarlama açısından standartlarının AB standartlarına yükseltilmesi yönünden büyük önem taşıyor.

Cream Projesi kapsamında; uluslar arası blok yük tren taşımacılığının geliştirilmesi, yük vagonlarına GPS takılarak daha donanımlı hale getirilmesi, müşteriye verilen hizmet kalitesi artırılarak, demiryolu yük taşımacılığının karayolu taşımacılığı ile rekabet edebilir hale getirilmesi amaçlanıyor.

En son Cream Projesinin Genel Kurulu Almanya'da gerçekleştirildi.