EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD GÜNEYDOĞU AVRUPA DEMİRYOLLARI GRUBU'NA BAŞKANLIK ETTİ

TCDD GÜNEYDOĞU AVRUPA DEMİRYOLLARI GRUBU'NA BAŞKANLIK ETTİ

ÇEVRE DOSTU RO-LA TAŞIMASI GÜNDEMDE.

Güneydoğu Avrupa Demiryolları Grubu (SERG), 9-12 Haziran 2008 tarihlerinde Türkiye'de bir araya geldi.

SERG'in Asistanlar ve Genel Müdürler Grup toplantıları 9 - 12 Haziran 2008 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşti.

SERG'in 32. Genel Müdürler Grup toplantısı dönem başkanlığını yürüten Genel Müdürümüz Süleyman Karaman'ın başkanlığında 12 Haziran 2008 Perşembe günü " The Green Park/Merter Otel"de saat: 09.30'da başladı.

 

Toplantılara, Türkiye, Romanya, Yunanistan, Makedonya, Bulgaristan, Bosna-Hersek ve Sırbistan Demiryolları İdare ve şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile uzmanları katıldı.

Toplantıda SERG Bölgesinde karayolu araçlarının demiryolu ile taşınması olan RO-LA taşımacılığının geliştirilmesi, "SERG bölgesinde blok tren taşımacılığı konusunda bir çerçeve Anlaşması" ile "Yük vagonları veri mübadelesine" yönelik anlaşmanın imzalanması, Balkan ülkeleri Ulaştırma Bakanları tarafından imzalanarak yürürlüğe giren SEECP (Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci) Anlaşmasının uygulanması ve önemli uluslararası gelişme ve faaliyetlerdeki mevcut durum ele alındı.

Güneydoğu Avrupa Demiryolları Grubu (SERG) Balkan ülkeleri demiryolları arasında demiryolu taşımacılığı alanında işbirliğinin geliştirilmesi, sorunların çözümlenmesi amacıyla 1989'da Uluslararası Demiryolları Birliği UIC bünyesinde özel bir grup olarak kuruldu. 12 tam 1 gözlemci üyesi bulunan SERG, Genel Müdürler, Asistanlar ve Çalışma Gruplarından oluşmaktadır.