EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD GENEL MUDURUSULEYMAN KARAMAN, 'HICAZ DEMIRYOLU' KONULU KONFERANS VERDI

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “Hicaz Demiryolu” Konulu Konferans Verdi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN, 23 Kasım 2009 tarihinde konuk olarak gittiği Birlik Vakfı'nda “ Hicaz Demiryolu” konulu bir konferans verdi.

Hicaz Demiryolunu Ortadoğu Ülkeleri De İstiyor

Karaman, çok sayıda milletvekili, akademisyen, bürokrat ve kanaat önderlerinin katıldığı konferansta  “Hicaz Demiryolu'nu yeniden canlandıracak İstanbul - Mekke Demiryolu Projesi gerçekleştiğinde, kutsal topraklara güven içinde ulaşımın yanında bereket, barış, dostluk ve kardeşlik gelecek. Bu yüzden bu projenin gerçekleşmesini bizim kadar Arap halkları ve devletleri de istiyor. Kapıkule'den başlayıp Mekke'ye kadar uzanan demiryolu hattında her ülke kendi sınırları içinde kalan yolları yapacak. Şayet komşu ülkelerin demiryolu teknolojisi konusunda sıkıntıları olursa yardımcı olmaya hazırız. Yeter ki bu proje bir an evvel tamamlansın. Projenin 10 yıl içinde toparlanmış olacağını tahmin ediyorum” dedi.

Mekke-Medine Arasındaki Hızlı Trene Talibiz

Mekke ile Medine arasındaki hızlı tren projesine de değinen Karaman; Türkiye'nin artık demiryolu teknolojisi ihraç eder hale geldiğini, Mekke-Medine arasında 450 km uzunluğunda ve 350 km/h hızla işletilecek hızlı tren projesinin üst yapı, sinyalizasyon işleri ve 12 yıl süreyle işletilmesi için TCDD'nin bulunduğu konsorsiyumun ihale için ön yeterlilik belgesi aldıklarını belirtti.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman; “İslam ülkeleri içinde hızlı tren işleten tek ülkeyiz. Mekke-Medine çevresine Müslüman olmayanların girmesinin yasak olduğu  düşünüldüğünde, bu ihaleyi kazanma konusunda çok avantajlıyız” şeklinde konuştu.