EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD HIZLI TREN EĞİTİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

TCDD HIZLI TREN EĞİTİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERE HIZLI TREN EĞİTİMİ

Hızlı tren işletmeciliğine hazırlanan TCDD, hızlı tren konusunda eğitimlerini sürdürüyor.

Makinistlerden sonra üst düzey yöneticiler ve teknik yetkililerin hızlı tren alanında eğitimleri 20-21 Nisan 2008 tarihlerinde yapıldı.

Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanlığı'nın yürüttüğü eğitim programına; Genel Müdürümüz Süleyman Karaman, diğer üst düzey yöneticileri ile ayrıca İ.Ü.Mühendislik Fak.'den Prof. Dr. Sıddık YARMAN, Kırıkkale Ü. Mühendislik Fak.'den Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN, Gazi Ü. Mühendislik Fak.'den Prof. Dr. Mehmet EROĞLU, İTÜ İnşaat Fak.'den Doç. Dr. Zübeyde ÖZTÜRK, İTÜ İnşaat Fak.'den Doç. Dr. Kemal Selçuk ÖĞÜT katıldı.

Eğitim programında hızlı tren eğitimleri konusunda bilgi veren Genel Müdürümüz Süleyman Karaman, Yüksek hızlı trenlerin işletilmeye başlanmasıyla birlikte, dünyada ulaşım alanında bir devrim yaşandığını, muasır ülkeler seviyesine çıkma hedefinde olan ülkemizin bu alanda hızlı bir ilerleme kaydettiğini ifade ederek şunları söyledi; ''Dünyada hızlı tren üretim teknolojisine sahip yedinci ülke olma yolunda hızla ilerliyoruz. Ülkemizde hızlı tren çalışmalarının başlamasıyla birlikte, aynı zamanda yüksek hızlı trenlerde görev alacak personelin seçimi ve eğitimi konularını da eş zamanlı başlattık. İlk aşamada makinist personelin seçim kriterlerini bir komisyonla belirledik.Bu kriterlere uygun en az 5 yıllık makinistlik deneyimi olan ve 35 yaşını doldurmamış 24 makinisti seçtik. " dedi.
Avrupa Birliği kriterleri için Almanya, İtalya, Fransa, Japonya, İngiltere ve İspanya demiryolları eğitim programlarının incelenerek hızlı tren makinistlerine yönelik bir eğitim programı oluşturulduğunun altını çizen Karaman, seçilen 24 makinist ile birlikte 6 mühendis ve 6 eğiticinin, Almanya'da Die Bahn firmasında hızlı tren kullanımı konusunda, 350 kilometre hız yapan hızlı tren simülatörlerinde ve Frankfurt-Köln arasında çalışan hızlı trenlerde ilk eğitimlerini aldıklarını ifade etti.

Süleyman Karaman, şöyle devam etti:

''Hızlı trenler İspanya'dan alındığından, brövelendirmeye yönelik diğer makinist eğitimleri için İspanyol işletmesi kuruluşu ile sözleşme yapılmış olup, Haziran-Eylül 2008 dönemleri arasında makinistlerimizin ve 12 eğitimcimizin son eğitimleri İspanya'da verilecek."

İlgili Dairelerdeki personelin eğitimlerinin Almanya'da gerçekleştirildiğini ifade eden Karaman; bu eğitim programlarına devam edileceğini, ''Eğitim İhtiyaçları Analizi'' çalışması kapsamında bugüne kadar yapılan eğitimler ve bundan sonra yapılması gereken eğitimlerin ihtiyaç sırasına göre ortaya konulacağını vurgulayarak; "Gerekirse personelimizi yurtdışına göndererek, gerekirse yurtdışından uzmanları ülkemize getirerek bu eğitimlerimiz devam edecektir."