EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD KADIN PLATFORMU, ÇALIŞAN ANNELERLE ESKİŞEHİR'DE BULUŞTU

TCDD KADIN PLATFORMU, ÇALIŞAN ANNELERLE ESKİŞEHİR'DE BULUŞTU

.

TCDD Kadın Platformu, Anneler Günü nedeniyle Eskişehir'e gezi düzenledi. Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Eskişehir'e giden platform üyeleri, TÜLOMSAŞ ve TCDD 1. Bölge Müdürlüğü'nde çalışan kadınların Anneler Günü'nü kutladı. Platform üyeleri, şehrin tarihi ve turistlik yerlerini de gezme imkanı buldu.

Sevim Karaman'ın başkanlığını yaptığı TCDD Kadın Platformu üyeleri, 11 Mayıs 2012 Cuma sabahı 09:00'da YHT ile Eskişehir'e gitti. Demiryolcu kadınlar, Eskişehir Gar'da TÜLOMSAŞ ve TCDD 2. Bölge'de çalışan annelerle tarafından karşılandı. Üyeler adına konuşma yapan Platform Başkanı  Sevim Karaman,  tüm demiryolcu kadınların, demiryolcu eşlerinin Anneler Günü'nü kutlayarak başladığı konuşmasında; “Kamuda ilk ve örnek olan TCDD Kadınlar Platformu, henüz çiçeği burnunda bir yapı olmasına rağmen güzel etkinliklere imza atmaya devam ediyor. Ülkemizin son yüz elli yılında demiryolları sadece yük taşımadı, sadece yolcu taşımadı, sadece cepheye mühimmat taşımadı, bu ülkenin kaderini, annelerin yavrularına olan hasretini gelinlerin murada eremeden gönderdikleri, savaşta kaybettikleri kocalarının acılarının yanı sıra  kavuşmanın sevincini taşıdı. Ayrıca, bütün bunların yanında, en kara günlerimizde bile geleceğe ümit taşıdı. Demiryollarına sıradan bir ulaşım türü olarak bakamadığımız gibi  gar ve istasyonlara sadece gar ve istasyon olarak de göremeyiz. Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğine geçtiğimiz, demiryollarına en büyük önemin verildiği bu günlerde, demiryolculuk kültürünün de yeniden hayat bulması için pek çok şey yapılıyor.” diye konuştu.

Platform Başkanı  Sevim Karaman, Necip Fazıl'ın şiirini okuyarak tüm annelerin Anneler Günü'nü kutladı.

Platform üyeleri, Türkiye'nin ilk yerli otomobili Devrim'i gördükten sonra tarihi evleriyle ünlü Odun Pazarı yerleşkesinin gezilmesinin ardından saat 16:00'da YHT ile Ankara'ya döndü.