EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD NİN TİYATRO VAGONU AVRUPA YA GİDİYOR

TCDD'NİN "TİYATRO VAGONU" AVRUPA'YA GİDİYOR

Kuruluşumuzun " Tiyatro Vagonu" Avrupa ülkelerine yolculuğa hazırlanıyor.

Devlet tiyatrolarımızın yöneticileri ile Avrupa tiyatrosunun temsilcileri ( Europaen Theatre Convention / ETC ) Dünyada bir ilk olan "Tiyatro Vagonu"muzu görmek ve bu konuda görüşmelerde bulunmak üzere 9 Nisan 2008 günü Ankara'ya geldiler.

Kuruluşumuzun Tiyatro Vagonu; Avrupa'da bulunan 26 ülke ve 41 tiyatro topluluğun üyesi olduğu Europaen Theatre Convention (ETC)'ın 2009 yılında düzenleyeceği Orient Ekspresi Projesi kapsamında Türkiye, Sırbistan, Almanya, İsviçre, İtalya, Hırvatistan, Slovenya, Romanya olmak üzere 8 ülkede gerçekleştirilecek festivalde kullanılacak.

Genel Müdürümüz Süleyman Karaman'ın konuk ettiği heyette; Devlet Tiyatroları Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Lemi BİLGİN, Devlet Tiyatroları Bölge Koordinatörü İskender ALTIN , Sanat Teknik Müdürü Hakan DÜNDAR , Dış İlişkiler ve Festivaller Birim Müdürü Sükun IŞITAN, Stuttgart Devlet Tiyatroları ve E.T.C. Yönetim Kurulu Üyelerinden Başdramatör Dr.Jörg BOCHOW, Sanat Teknik Müdürü ve E.T.C. Yönetim Kurulu Üyesi Andreas ZECHNER , Planlama Departman Şefi ve E.T.C. Yönetim Kurulu Üyesi Ketrin JAEGER yer aldı.

Genel Müdürümüz görüşmede; sanatın yaygınlaşmasında ulaşımın en temel bir unsur olduğunu, en ücra köylere kadar giden demirağların sanata en fazla katkıyı sağlama özelliğine sahip olduğunu belirterek; ''TCDD, 151 yıllık tarihi içerisinde ülkemizin sadece ekonomik kalkınmasında değil, sosyal ve kültürel gelişiminde büyük rol oynamış, demir ağların geçtiği kentler, köyler hızla değişmiştir. Geçmişte sinema vagonu ile elektriği olmayan köylere jenaratörlü vagonlarda sinemayı götürmüş, daha pek çok sanata katkı sağlayan organizasyonların içerisinde yer almıştır. Bugün de demiryolunun her zaman kentin, sosyal ve kültürel hayatın merkezinde yer almasını istiyoruz.. 2006 yılında TÜVASAŞ'a yaptırdığımız "Tiyatro Vagonu" ile demiryolu sanat buluşması amaçlanmıştır. Tiyatro Vagonumuzun Avrupa sanatseverlere ulaşmasından dolayı da büyük mutluluk duyuyoruz '' dedi.

Dünyada tek olan Tiyatro Vagonu, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün (DT) 2008 yılı içinde düzenleyeceği yaz turnesinde demiryollarının geçtiği bir çok yerleşim bölgesinde tiyatro severlere merhaba diyecek.