EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD TARİHİNDE İLK KEZ DÜNYA DEMİRYOLLARI BİRLİĞİ YÖNETİMİNDE ETKİN OLDU..

- TCDD TARİHİNDE İLK KEZ DÜNYA DEMİRYOLLARI BİRLİĞİ (UIC) YÖNETİMİNDE ETKİN OLDU.

-TCDD YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE GENEL MÜDÜRÜ SÜLEYMAN KARAMAN ULUSLARARASI DEMİRYOLLARI BİRLİĞİ (UIC) İCRA KOMİTESİ ÜYESİ VE ÜLKEMİZİN DE YER ALDIĞI BÖLGENİN BAŞKANI OLARAK İCRA KOMİTESİ TOPLANTISINA KATILMAK ÜZERE HİNDİSTAN'A GİTTİ.

-KARAMAN'IN GİRİŞİMİYLE, TCDD, BU YIL TARİHİNDE İLK KEZ ULUSLAR ARASI DEMİRYOLLARI BİRLİĞİ (UIC) İCRA KOMİTESİ'NDE YER ALDI.

-BUGÜN (21 MART 2007) ULUSLAR ARASI DEMİRYOLLARI BİRLİĞİ (UIC) İCRA KOMİTESİ HİNDİSTAN'DA TOPLANIYOR.

-TOPLANTIDA, TÜRKİYE'NİN DE YER ALDIĞI BÖLGE ÜLKELERİN DEMİRYOLU İDARELERİNİN TAMAMI, 2007-2008 DÖNEMİ BAŞKANLIĞINA SEÇİLEN KARAMAN TARAFINDAN TEMSİL EDİLİYOR. TOPLANTIYA AVRUPA, ASYA, AMERİKA, AFRİKA VE AVUSTURALYA BÖLGE BAŞKANLARI İLE DEMİRYOLU İDARELERİNİN TAMAMI KATILIYOR.

-AYRICA; TOPLANTIDAN SONRA, 22- 24 MART 2007 TARİHLERİNDE " GLOBAL DEMİRYOLU YÜK KONFERANSI" YAPILACAK. ÜLKEMİZ, TOPLANTIDA OLDUĞU GİBİ KONFERANSTA DA KARAMAN TARAFINDAN TEMSİL EDİLİYOR.

Uluslararası Demiryolları Birliği İcra Komitesi 21 Mart 2007'de Hindistan'da toplanıyor. İcra Komitesi toplantısına katılmak üzere, Bölge Ülkeleri Demiryollarının 2007-2008 dönemi Başkanı olarak TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Süleyman Karaman Hindistan'a gitti.

06 Aralık 2006 tarihinde Paris'te yapılan Bölge Ülkeleri Demiryolları toplantısında, Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Bölge Ülkeleri Demiryolları Başkanlığına, son yıllarda hükümetimizin de büyük desteğiyle demiryolu sektöründe Ankara - İstanbul, Ankara - Konya ve Boğaz Tüp Geçişi gibi büyük projelerle bölgede lider konuma yükselen TCDD'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Süleyman KARAMAN Ocak 2007 tarihinden itibaren iki yıl süreyle seçilmişti.

Uluslararası Demiryolları Birliği'nin küresel demiryolu politikalarının ele alınacağı İcra Komitesi toplantısında, TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN Bölge Ülke Demiryolları için Uluslararası Demiryolları Birliği ile birlikte hazırlanan 2007-08 Eylem Planı ile ilgili olarak İcra Komitesi üyelerine bir sunum yapacak.

Ülkemizin de yer aldığı Bölgesel Kurul 2007-2008 Eylem Planı'nda; Bölge Ülkeleri Demiryolları "UIC Vizyon Belgesi 2025" in hazırlanması, UIC ile işbirliği içinde Bölge Ülkeleri için bir "Taşımacılık Planı" oluşturulması; denizyolu- demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi yer alıyor. Bu bağlamda, yapılacak olan bilgilendirme toplantıları ve seminerlerde ülkemiz de aktif rol alacak...

Bilindiği üzere, Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC), 5 kıta üzerinde demiryollarının işletme koşullarının standartlaştırılması amacıyla 1922 yılında kurulmuştu. 170 üyesi bulunan ve dünyanın en büyük demiryolu organizasyonu olan UIC, demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi ile ilgili tüm alanlarda faaliyet gösteriyor. TCDD, 1928 yılından beri UIC üyesi.