EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD TRANSİT TAŞIMACILIK İÇİN 10 ÜLKEYİ AĞIRLADI

EİT (Ekonomik İşbirliği Teşkilatı) bünyesinde geliştirilen, Transit Taşımacılık Çerçeve Anlaşması'nın (TTFA) uygulamalarını izlemek üzere kurulan Transit Taşımacılık Koordinasyon Konseyi (TTCC) 1. Demiryolu Komitesi Toplantısı, 14-15 Mart 2007 tarihlerinde TCDD Genel Müdürlüğü'nde yapıldı.

EİT Sekreteryası, Türkiye, Afganistan, Azerbaycan, İran, Kırgızistan, Kazakistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan delegeleri ile Dış İşleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, DPT Müsteşarlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlı'ndan heyetlerin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya TTFA üyesi 10 ülke tam olarak katıldı.

Transit Taşımacılık Koordinasyon Konseyi (TTCC) 1. Demiryolu Komitesi Toplantısında bir konuşma yapan TCDD Hareket Dairesi Başkanı İbrahim ÇELİK; Türkiye'nin bu toplantıya ev sahipliği yapmasından dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek, konseyin, transit trafiğin süratli bir şekilde akışının sağlanmasına, yük, bagaj ve yolcu hareketini kolaylaştırmak için taraflarca gerekli önlemlerin alınmasına, gümrük ve idari prosedürlerin basitleştirilmesi ve uyumlaştırılmasına katkı sağlayacağına değindi.

Toplantıda, TTFA'nın demiryolu hükümlerinin etkin bir biçimde uygulanması ile ilgili yollar ve araçlar ile Güney Trans-Asya güzergahında işletilmekte olan İstanbul-Almaata ve İstanbul-Türkmenistan blok konteyner trenlerinin işletilmesinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları tartışıldı.

Bilindiği gibi, Transit Taşımacılık Çerçeve Anlaşması'nın amacı; anlaşma ülkeleri arasındaki ticareti kolaylaştırmak, transit trafiği düzenlemek, güvenliği sağlamak ve gümrükle ilgili koordinasyonu sağlayarak transit trafikle ilgili gerekli idari işleri uyumlu hale getirmektir