EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD VE KARABÜK BELEDİYESİ ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili tarafından 19 Kasım 2017 Pazar günü, işletmecilik dışında kalan alanların şehir dışına çıkarılması ve gelir paylaşımı yöntemiyle işletilmesiyle ilgili protokol imzalandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr.Faruk Özlü’nün himayelerinde gerçekleşen imza törenine;, Karabük Valisi Kemal Çeber, Eski TBMM Başkanı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ile Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal katıldı.

BAKAN ÖZLÜ: “EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Törende konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü; “Anadolu’nun neresine gidersek gidelim, şehrin merkezinde eski dönemlerden kalan ya bir sanayi sitesi var ya da kamuya ait kurumlardan birisinin mülkü var. Gerçekten bu dönüşüm son derece önemlidir. Karabük'ü ikiye bölen bir yapıyı Karabük'le birleştirmiş oluyoruz. Ben bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

TCDD ve Karabük Belediyesi arasında imzalanan protokolde;

Karabük Gar Sahasında yük işletmeciliği için gerekli alanlar ile Lokomotif Atölyesi için kullanılan alanların ( 128.134 m² ) şehir dışına taşınarak, kentin ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak şehir imar bütünlüğü ile uyumlu bir şekilde imara açılması,

Kartaltepe mevkiinde bulunan toplam 57.594 m² alana sahip lojman sahasının şehir imar bütünlüğü içerisinde dönüşümünün sağlanması,

Bu süreçte lojmanda oturan personelin mağdur edilmemesi amacıyla, Soğuksu Mevkiindeki TOKİ konutlarının bir kısmının düzenleme gelirinden TCDD payından mahsup edilmek üzere TCDD’ye verilmesi,

Düzenlemeden sonra mevcut duruma ilave olarak elde edilecek gelirin her iki Kurum arasında yüzde elli elli oranında pay edilmesi hükümlerini içeren konular yer aldı.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’a törenden sonra günün anısına, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili tarafından Safranbolu’da bakır işçiliğiyle imal edilen hediye verildi.