EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD Yerel Yönetim İşbirliği

TCDD-YEREL YÖNETİM İŞBİRLİĞİ

ALİAĞA-MENDERES RAYLI SİSTEM PROJESİ KAPSAMINDA KARŞIYAKA TÜNELİ‘NİN TEMELİ ATILDI.

Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi Karşıyaka Tüneli temel atma töreni, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun katılımıyla 3 Mart 2006 günü İzmir Karşıyaka tren istasyonu'nda yapıldı.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplu ulaşımda tercihlerini demiryolundan yana kullandıklarını ifade ederek , " Şu an kent içi toplu taşımada demiryollarının payı yüzde 1 iken yeni projeler ile bu oran yüzde 40'a çıkacak. Aliağa-Menderes hattı ile bu iki nokta arasındaki mesafeyi 86 dakikaya İndirip kentin iki yakasını birleştireceğiz ." dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise; Aliağa-Menderes demiryolu hattının metro standartlarına çıkartılması projesinin, toplu ulaşım sorununu çözecek önemli bir proje olduğunu, İzmir'in bu büyük projeye ihtiyacı olduğunu, Hükümet ve yerel yönetim işbirliğinin çok güzel bir örneğiyle, bu örnek projenin ortaya çıktığını söyledi. İzmir'in mutlu bir gün yaşadığını dile getiren Deniz Baykal, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Devlet Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Karaman'a teşekkür etti.

Törene katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım , Hükümet olarak iktidar-muhalefet ayrımı yapmadıklarını belirterek, “ Görüyorsunuz bu hizmeti birlikte gerçekleştiriyoruz, bu hizmet tamamlandığında İzmir'in toplu ulaşım sorunu büyük ölçüde çözülecektir .” Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi Karşıyaka Tüneli'nde örnek bîr manzara yaşandığını, iktidar partisinin, muhalefet ayrımı yapmadan projeye destek verdiğini ve Hükümetinin İzmir'e 3 yılda 1 milyar YTL. yatırım yaptığını söyledi. Demiryollarının ihmal edildiğini ve Türkiye'nin kanayan yarası haline geldiğini belirten Bakan Yıldırım, " 50 yıldır çivi çakılmamış, sadece 10. Yıl Marşı çalınmış. Hükümete geldiğimiz dönemden bu yana ulaşım yatırımlarında demiryollarının payı yüzde 75 oldu ” dedi.

TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliği projesi olan Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi Karşıyaka Tüneli ile 80 kilometrelik İzmir Banliyösü metro standardına kavuşacak. Taşınabilir ve kullanılabilir olan Projesinin tamamlanmasıyla 10 hemzemin geçit tamamen kalkacak ve günlük 550 bin yolcunun daha güvenli, konforlu ve hızlı bir seyahat etmesine imkan sağlanacak. Ayrıca ülkemizin nüfusu en yoğun bölgelerinden biri olan bu bölge ulaşımının yeraltına alınması, mali boyutuyla da ciddi katma değer sağlayacak. Proje yaklaşık 500 milyon dolara mal olacak.