EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD ve THY GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR

158 yıllık TCDD ile 83 yıllık THY arasında hizmet kalitesini artırmak için TCDD Genel Müdürlüğü’nde TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız ve THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil’in katılımıyla işbirliği protokolü imzalandı.

Protokole katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, TCDD ve THY’nin bu iki köklü kuruluşun son 12 yılda dünyada ve Türkiye’de çok büyük atılımlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Aydın, THY’nin dünyanın en çok noktasına uçuş gerçekleştiren havayolu şirketi olduğunu, TCDD’nin ise son yıllarda yaptığı yatırımlarla YHT’lerle birlikte Dünyada 8. Avrupa’da 6. olduğunu belirtti.

Protokolde konuşan TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız; bugün, ülkemizin kalkınmasında çok önemli işlevler üstlenen, modernleşme sürecinin adeta simgeleri olan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve Türk Hava Yolları’nın ulaşımda çok verimli bir işbirliğinin tohumlarını attıklarını söyledi.

Yıldız, “Teşekkülümüzle Türk Hava Yolları arasında imzalanan protokol, her iki köklü kurumun deneyimlerini paylaşmalarını sağlayacak, hizmet kalitelerinin artmasına katkıda bulunacak, vizyonlarının gelişmesine önemli artılar getirecektir” dedi.

TCDD’nin gelişimiyle ilgili de bilgi veren Yıldız; 2003 yılından bu yana ulaştırma alanında çok önemli gelişmeler yaşandığını ve yarım asırdır ihmal edilen demiryolunun, son 13 yılda yaşadığı değişim ve gelişimin ise gerek ülkemiz gerekse ulaşım sistemi bakımından bir milat olduğunu vurguladı.

Kara Tren İmajı Bitti

TCDD Genel Müdürü Yıldız, “TCDD, kısa sürede “kara tren” imajından sıyrılarak, ülkemizin en dinamik sektörlerinden birisi haline geldi. Ülkemizin yüksek hızlı tren çağına girmesi, dünyada 8. Avrupa’da 6. ülke olması yepyeni bir dönem başlattı” dedi

Yıldız, tüm bu gelişmelerle birlikte, demiryolu sektöründe dünyanın ilk 10’u arasına girmeyi hedeflediklerini, tıpkı THY gibi bir dünya markası olma yolunda kararlılıkla ilerlemekte olduklarını belirterek “ Dünya markası olmak ise, altyapıdan işletmeciliğe kadar tüm alanlarda dünya standartlarını yakalamakla mümkündür” diye konuştu.

Yıldız, TCDD’nin, her alanda kaliteyi yakalamak, müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla alanlarında bir numara olan yerli ve yabancı kurumlarla işbirliği yapıldığını ifade ederek; “Dünya markası olan THY ile hosteslerin eğitiminden, bilet satışına, sosyal sorumluluk projelerinden reklama kadar birçok alanda yapacağımız işbirliği, TCDD’nin dünya standartlarını yakalaması, THY’nin deneyimlerinden yararlanması hususunda çok önemli katkılar sağlayacak” dedi.

THY ve TCDD Fark Yaratıyor

THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, imzalanacak protokolün her iki kuruma önemli katkılar sağlayacağını belirtti. TCDD’nin son yıllarda çok büyük atılımlar gerçekleştirdiğini vurgulayan Kotil, özellikle Yüksek Hızlı Tren ile bunu taçlandırdığını ifade etti.

“Yaptığımız bu protokolle TCDD’ye katkı sağlayacağımız için çok mutluyuz. Hava yollarında THY dünya çapında çok büyük bir fark yarattı. Türkiye’de de TCDD YHT’lerle çok büyük bir fark yarattı” diyen Kotil, bu iki köklü kuruluşun imzalanan bu protokolle Türkiye’yi daha çok uçuracaklarını söyledi.