EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD'DEN İZBAN'A 10 BANLİYÖ SETİ

TCDD'DEN  İZBAN'A 10 BANLİYÖ SETİ

 

Alsancak-Aliağa-Cumaovası arasında işleyen banliyö setlerine ilave olarak, TCDD'ye ait 10 banliyö setinin İZBAN'a teslim tören,  18 Ağustos 2011'de yapıldı.

 

Alsancak Garı'nda yapılan törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin birlikte oluşturduğu İZBAN'ın, yerel ve genel idarenin güzel bir işbirliği olduğunu söyledi.

 

Aliağa-Menderes arasındaki seferlerle şu anda 25 milyon yolcuya ulaştıklarını, günde 120 bin kişinin taşındığını ifade eden Bakan Yıldırım, yılda 200 milyon kişinin taşınmasının hedeflendiğini belirtti.

 

Bakan Yıldırım, sefer sayılarının artırılıp, tren setlerindeki yetersizliğin giderilmesini istediğini anlatarak şöyle konuştu:''Tren seti sayısını artırmak kolay bir iş değil. İZBAN yeni sipariş verme aşamasında ihaleye çıktı. İhale olacak, firma belli olacak, daha sonra setler imal edilecek. Bu aşağı yukarı 2-3 sene gibi bir süre. Ama 3 sene İzmirli bekleyemez. Onun için 'bir formül bulun' dedik ve Devlet Demiryolları az kullandıkları hatlardaki yedek araçlardan 10 setlik bir paket yaptı, İZBAN'a verdi. Bu İZBAN'ın kapasitesini yüzde 30 artırması demek. İzmirli hemşehrimize daha rahat, konforlu, huzurlu seyahat imkanı fırsatı sağlamış olacağız. Her ay İzmir ile ilgili yeni bir hizmet, yeni bir projenin inşallah başlangıcını yapacağız. Mesele İzmir'e hizmet, İzmirliye hizmet ise gerisi teferruattır.''

 

İZBAN'ın hedef büyüttüğünü, Devlet Demiryollarının, Cumaovası'ndan Torbalı'ya kadar olan hattın ihalesini yaptığını belirten Yıldırım, çift hatta dönüştürülecek hattın Selçuk ve Bergama'ya kadar uzatılacağını söyledi.

 

Daha sonra söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, 12 bin kişiyle başlanan yolcu taşımacılığının 120 binlere ulaştığını, hedeflerinin günde 500 bin kişiyi taşımak olduğunu söyledi. Devlet Demiryollarından 3'lü 10 banliyö seti kiraladıklarını dile getiren Aydoğan, 5-10 setin olması halinde daha rahat ulaşım sağlanacağını ifade etti.

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, İZBAN'ın 80 kilometrelik Aliağa-Menderes arasında günde 120 bin yolcuya hizmet verdiğini, her geçen gün yolcu talebinin daha da arttığını kaydetti.

 

Karaman ayrıca şunları söyledi;”Ege bölgesindeki çalışmalarımız Egeray'la sınırlı değildir. Sayın Bakanımızın direktifleri doğrultusunda, her bölgemizde olduğu gibi, Ege bölgemizde de daha kaliteli bir demiryolu hizmeti verebilmek için hummalı bir çalışma içerisindeyiz. Bu çabalarımızın gözle görünür hale geldiğine inanıyoruz. Çünkü, tren sadece sevilmiyor, artık tercih de ediliyor. Bunu başardık. Yollarımızın, trenlerimizin yenilenmesi sonucunda, Egemizin kentlerini birbirine daha yakın hale getirirken, daha konforlu ve daha rahat bir tren yolculuğu sağlıyoruz. Diğer taraftan, İzmirimizin denizyolu ve demiryolu ile bağlantısını güçlendirecek, çok güzel projelerimiz de devam etmektedir.

 

Yolcu talebini karşılamak için TCDD'ye ait 10 adet banliyö setinin İZBAN'a hizmet alımıyla verilmesinin gündeme geldiğini dile getiren Karaman, ''Bu setlerle birlikte yolcu yoğunluğunun olduğu saatlerde daha sık sefer yapma imkanına sahip olacak'' dedi.

 

Konuşmaların ardından TCDD'ye ait 10 banliyö tren setinin İZBAN'a hizmet alımı yöntemiyle kiralanması protokolü Ulaştırma Bakan Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, İZBAN Genel Müdürü Selçuk Sert, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Sırrı Aydoğan arasında imzalandı.

 

TCDD'den hizmet alınan banliyö setlerinin herbiri 4,36 milyon dolar olup, Güney Kore Rotem- Mitsui iş ortaklığından  temin edildi.

 

Setlerin azami hızı 140 km/ saat,  toplam yolcu kapasitesi  747'dir.

 

Tekerlekli sandalye kullanan engelli vatandaşlar için gerekli donanımlara haiz engelli bölmesi, araca rahat inip-binmeleri için otomatik rampa 1'er adet tekerlekli sandalye yeri bulunmaktadır.

 

Setlerin vagonları arasında yolcu geçişi mümkündür. Bu özellik, yığılmayı önleyerek, daha ferah bir yolculuk imkanı sunmaktadır.

 

Hem makinist hem de yolcu bölümleri otomatik iklimlendirme sistemine sahip bulunmaktadır.

 

Elektronik kayan yazılı yolcu bilgilendirme panoları ile anons sistemi de yer almaktadır.

 

Trenin önü, arkası, yan kısımları, makinist kabinleri ve yolcu bölmeleri,  kamera sistemi ile izlenebilmektedir.