EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD, "UIC AVRUPA BÖLÜMÜ ÜYELİĞİ"NE SEÇİLDİ

TCDD, "UIC AVRUPA BÖLÜMÜ ÜYELİĞİ"NE SEÇİLDİ

Genel Müdürümüz Süleyman Karaman: " UIC Avrupa bölümüne üyeliğimiz, Avrupa'da alınan kararlara etkin katılma ve projelerde birlikte çalışma, finansal destek sağlama imkânı verecektir."

TCDD, 2 yıllık başarılı müzakerelerin ardından Dünya Demiryolları Birliği'nin (UIC) Avrupa Bölümü üyeliğine seçildi.

 

Genel Müdürümüz Süleyman KARAMAN, TCDD'nin UIC'nin İcra Kurulu Üyeliği'nin yanı sıra Ortadoğu Bölümü'nün Başkanlığı'nı üstlendiğini, 23 Eylül 2008 günü Almanya/Berlin'de yapılan toplantıda, oy birliği ile Avrupa bölümü üyeliğine seçildiğini vurguladı.

Karaman;"Avrupalı üyeler Türkiye'deki demiryolu alanındaki gelişmeleri yakından takip etmekte, memnuniyet verici bulmakta, Avrupa ile Asya arasındaki yük akışına Türkiye'nin büyük katkı sağlayacağına inanmaktadır." dedi.

UIC'nin demiryolu sektöründe standartları belirleyen bir kurum olduğunu belirten Genel Müdürümüz Süleyman Karaman, UIC'nin 200'e yakın üyesinin bulunduğunu, faaliyetlerini 6 bölge yapılanmasıyla sürdürdüğünü, Türkiye'nin artık hem Ortadoğu hem de Avrupa bölümlerinde temsil edeceğini, UIC bünyesinde Asya ve Avrupa bölümlerinde temsil edilen Rusya ile Türkiye'nin durumlarının benzer hale geldiğini söyledi.

Karaman, demiryolu sektöründe etkin kararların çoğunlukla Avrupa'da oluşturulduğunu kaydederek, "UIC Avrupa Bölümüne üyeliğimiz, Avrupa'da alınan kararlara etkin katılma ve projelerde birlikte çalışma imkânı verecek" diye konuştu. Karaman, demiryolu alanında AB'den finansal destek sağlanmasında da UIC kanalından yararlanabileceğini ifade etti.