EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD, İSPANYOL HEYETİ AĞIRLADI

TCDD, İSPANYOL HEYETİ AĞIRLADI
.
 

İspanya Bask Hükümeti Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanı ile 3 bakan yardımcısı, bürokrat ve gazetecilerden oluşan İspanyol heyeti, TCDD'de çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu. İspanyol heyet, demiryollarında gerçekleşen işbirliğinin iki ülke ilişkilerine de önemli katkı sağladığına dikkati çekti.
.

Hayata geçirdiği projelerle Türkiye'nin Yüksek Hızlı Tren (YHT) teknolojisinde dünyada 8, Avrupa'da ise 6. ülke olmasını sağlayan TCDD'ye yabancıların ilgisi sürüyor. Aralarında İspanya Bask Hükümeti Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanı Bernabe Unda, Planlamadan Sorumlu Bakan Yardımcısı Pedro Gomez Damborena, Endüstri ve Enerji Bakan Yardımcısı Xabier Garmendia, bürokrat, demiryolu yetkilileri ve gazetecilerden oluşan İspanyol heyet, TCDD'de çeşitli temaslarda bulundu. İspanyol misafirlerin ilk durağı Ankara Gar oldu. VİP salonda TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman tarafından ağırlanan heyet, önce Ankara Gar'da peronda duran YHT setini inceledi. Yetkililerden bilgi alan İspanyol heyet, daha sonra Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi ile Atatürk Vagonu'nu gezerek yetkililerden bilgi aldı. Müze ve YHT seti önünde bol bol fotoğraf çektiren İspanyol konuklara TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman, saat hediye etti.  İspanya Bask Hükümeti Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanı Bernabe Unda ise İsmet Duman'la birlikte Dış İlişkiler Daire Başkanı İbrahim Çevik ve YHT Bölge Müdürü Tuna Aşkın'a üzerinde deniz tarağı heykelinin bulunduğu kol düğmesi hediye etti.
.

TCDD'nin çalışmaları hakkında İspanyol heyete kısa bir sunum yapan Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman, Türkiye ile İspanya arasında tarihten gelen bir dostluğun olduğunu hatırlattı. YHT ve banliyö hatlarında İspanyol firmalarla ortak çalışmalar yapıldığını belirten Duman, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Üniversite ve organize sanayi bölgeleri yetkilileriyle görüşerek sektör kümeleri oluşturduklarını açıklayan Duman, “Farklı farklı demiryolu parçalarını biraraya getiren firmalar önemli bir sinerji oluşturuyor. Bu durum da demiryollarının gelişimine katkı sağlıyor. Globalleşen dünyada işbirliği ve bilgi alışverişinin önemi her geçen gün daha da artıyor. Bu ziyareti bu açıdan önemsiyoruz. İspanya ile işbirliği grafiğini yükseltmek istiyoruz.” dedi.
.

İspanya Bask Hükümeti Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanı Bernabe Unda ise, Bask hükümeti olarak kurumlar arası ve insanlar arası ilişkiye önem verdiklerini söyledi. Demiryollarında çok iyi ağırlandıklarını belirten Unda, sektördeki işbirliğinin iki ülke arasında var olan ilişkilere önemli katkı sağladığını kaydetti. Unda, TCDD yetkililerine teşekkür etti.
.