EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD, 'EN İYİ İŞBİRLİĞİ' ÖDÜLÜ ALDI

-ULUSLARARASI TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ, 3 BİN 400 ÜYESİ ARASINDAN İZBAN'I “EN İYİ İŞBİRLİĞİ” KATEGORİSİNDE BİRİNCİLİĞE LAYIK GÖRDÜ…

-40 ÜLKEDEN 6 KATEGORİDE 240 PROJENİN KATILDIĞI İZBAN, BİRLİĞE ÜYE 92 ÜLKEYE ÖRNEK PROJE OLARAK GÖSTERİLDİ…

 

Merkezi hükümet, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın ortaklaşa hayata geçirdiği, uzunluğuyla da dünyanın en büyük banliyö sistemi olma özelliği taşıyan İZBAN Projesi'nin kalitesi tescillendi.

 

Dünya genelinde 3 bin 400′den fazla kurumun üyesi olduğu ve toplu taşımacılık sektörünün dünyadaki en büyük kuruluşu olma özelliği taşıyan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği'nin (UITP), Dünya Kongresi kapsamında düzenlediği “Toplu Taşımacılıkla Büyüme” konulu yarışmada İZBAN, “En İyi İşbirliği” kategorisinde birinciliğe layık görüldü.

 

UITP'nin düzenlediği yarışmaya bu yıl 40 ülkeden, 6 kategoride 240 proje ve ülkemizden ise 18 proje katıldı. Vatandaşlara hızlı, konforlu ve güvenli bir raylı toplu taşıma sistemi sunmak için merkezi hükümet ile yerel yönetimin ortak çalışmasının ürünü olarak ortaya çıkan İZBAN, bu özelliği sayesinde de UITP üyesi 92 ülkeye örnek proje olarak gösterildi.

 

Dünyada ilk defa Türkiye'ye verilen ödülü, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen törende birlikte aldı.

 

Projenin hayata geçirilmesinde büyük rol oynayan Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, projenin her aşamasını yakından takip eden ve destek olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım'a, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu'na İZBAN yöneticilerine demiryolcular olarak şükranlarımızı sunuyor, emeği geçen herkese  ve ayrıca  projeye sahip çıkan İzmir halkına da teşekkür ediyoruz.

 

İZBAN PROJESİ

İZBAN Projesi, TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında 26. 03. 2005 tarihinde imzalanan ‘İzmir Banliyö Sistemini Geliştirme Birliği Protokolü' kapsamında yapıldı. Altyapı ve istasyonlar inşa edilerek sistem, metro standartlarında banliyö işletmeciliği yapmaya uygun hale getirildi.

 

Hükümetle muhalefeti bir araya getiren proje olarak da bilinen İZBAN'ın resmi açılışını, 06. 03. 2011 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu birlikte yaptı.

  

Türkiye'nin havaalanından geçen ilk banliyö sistemi olan ve hizmete girdiği günden itibaren yolcu talebi her geçen gün artan İZBAN, İzmir'in kuzey-güney hattındaki trafik yoğunluğunu azaltmasında büyük rol oynadı.

 

Proje'nin Cumaovası'dan Torbalı'ya kadar uzatılması için inşa çalışmaları devam ediyor. İZBAN; güneyde  Selçuk, kuzeyde ise Bergama'ya kadar uzatılarak, 188 km'ye ulaşacak.

 

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.