EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD, 2008 KURUMSAL HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

TCDD, 2008 KURUMSAL HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Kuruluşumuz Genel Müdürü Süleyman Karaman, TCDD'nin 2008 Kurumsal Hedeflerini açıkladı.

Karaman, TCDD'nin 2003 yılından beri hedeflerle yönetim anlayışını benimsediğini ve Demiryolları ve demiryolcuların nereye, niçin gittiğini bildiğini ifade ederek, 2008 yılındaki ana hedeflerin kendisinin değil, demiryolcuların belirlediğini söyledi.

Genel Müdürümüz, 2008 Kurumsal Hedeflerinin şunlar olduğu belirtti:

1. Hedef: Ankara-Eskişehir hızlı tren hattında işletmeciliğe başlanılması:
Bu proje biraz gecikme yaşansa da Dünyanın en hızlı demiryolu projesidir. Havaların gidişine göre test sürüşlerine başlayacağız. Bu sürüşlerde 6 üniversiteden bilim adamları, TÜV'ün danışmanları olacak.

2. Hedef: Ankara- İstanbul, Ankara-Konya hızlı tren hatlarının inşasına devam edilmesi, Ankara-Sivas hızlı demiryolu projesinin ihale edilmesi.
Ankara-Sivas hızlı tren Projesi için 15 Nisan'da teklif alınacak. Bu projelerle doğu-batı arasında en hızlı ulaşım ağı kurulmuş olacak. İstanbul-Sivas 5 saat olacak.

3. Hedef: Ülkemizde hızlı tren seti, makası, traversi üretilmesi.
Adapazarı'nda hızlı tren fabrikası kuruluyor. Hızlı tren traversi, makası üretmek için iştirak kuracağız. Böylece demiryolu sanayisi ile birlikte demiryolu yan sanayisi, demiryolu ulaşımı gelişecek. Demiryolcuların da çalışma alanları genişleyecek.

4.Hedef: Suriye demiryolları ile ortak iştirak kurulması:
Gelişmiş ülkelerdeki teknolojiyi ülkemize getirmek için çaba gösterirken, biz de komşu ülkelerin demiryolu sistemini geliştirmesi için işbirliği yapıyoruz. Suriye ile ortak fabrika kurmak için çalışmalar sürüyor.

5.Hedef: 500 km yol yenilemesi, 500 km yol bakımı yapılması.
Yol yenileme en önemli konularımızdan birisidir. Bu konuda ne yazık ki ray teminindeki sıkıntılar nedeniyle istediğimiz hedeflere ulaşamadık. Ancak Kardemir ray üretiyor, önümüzdeki yıllarda bunu da aşacağız. Trenlerimiz normal seyrine ulaşırken, hat kapasitesi artacak.

6. Hedef: 80 km çift hat 400 km tek hattın sinyalizasyonuna telekomünikasyonuna başlanması.
Bu tesisler tren trafiğini artırıyor, zaman tasarrufu sağlıyor, personel daha rahat çalışıyor. Dünya Bankası Kredisi ile yapılıyor bu projeler.

7. Hedef: 3 lojistik köyün kurulması, 6 lojistik köyün yapımına başlanması.
Dünyada tüm ulaşım sistemlerinin entegre edildiği lojistik köyler kuruluyor. Bu sistemle yük taşımacılığımız daha da artacak.

8. Hedef: Egeray'ın işletmeye açılması, Marmaray'a devam edilmesi, Başkent ray projesinin tamamlanması.
Herkes artık hemfikirdir. Kentlerin toplu taşımacılık sorunu ancak raylı sistemle çözüme kavuşabilir. İzmir, İstanbul banliyö hatlarının metro sistemine dönüşme çalışmaları sürüyor, Ankara'da da Başkent ray projesi yürütülüyor.

9. Hedef: Menemen-Manisa, Cumaovası-Torbalı hat kesimlerinin elektrifikasyon ve sinyalizasyon ihalelerinin tamamlanarak yapımına başlanılması, Tecer - Kangal hat kesiminin yapımına devam edilmesi.

10 Hedef: Mevcut araç parkının % 10 oranında yenilenmesi.

11. Hedef: Yük taşımacılığının artırılması için 50 km iltisak hattı yapılması.

12. Hedef: Genel Demiryolu Çerçeve Kanunu ve TCDD Kanunu'nun çıkarılması için çalışmaların tamamlanması ve özel sektörle işbirliğine gidilmesi.

13. Hedef: Yük taşımacılığında % 20, yolcuda % 15 ve liman hizmetlerinde % 20 artış sağlanması.
2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yaşında ulaşım sisteminde demiryolu payının % 20 olması hedefleniyor. Bu hedefe ulaşabilmemiz için her yıl taşımamızı % 20 artırmak zorundayız.

14. Hedef: Taşınmaz mallardan elde edilen gelirin % 100 artırılması.

15. Hedef: TCDD tüm varlıklarının elektronik ortamda yönetilmesi.
Bilişim teknolojisini her alanda kullanmaya çalışan bir Kuruluşuz olarak bundan gurur duyuyoruz. Bu konuda gereken eğitimlere önem veriyoruz.

16. Hedef: Çalışanların istekleri doğrultusunda onların motivasyonlarını artıracak 50 projenin gerçekleştirilmesi,

17. Hedef: Müşterilerin istekleri doğrultusunda müşteri memnuniyetini artıracak 50 projenin gerçekleştirilmesi,

18. Hedef: Tüm garların kentle bütünleştirilmesi için gerekli çalışmaların sonuçlandırılması ve 16 garın imar planlarının tamamlatılması.

19. Hedef: Üniversite ve UIC işbirliği ile 2. Uluslar arası Demiryolu Sempozyumu düzenlenmesi.