EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD, BERLİN INNOTRANS FUARI'NIN GÖZDESİ OLDU

TCDD, BERLİN INNOTRANS FUARI'NIN GÖZDESİ OLDU

Yarım asırlık ihmalin ardından Yüksek Hızlı Trenler başta olmak üzere hayata geçirmeyi başardığı çok sayıdaki önemli projelerle son 10 yılda büyük bir atağa kalkarak yeniden gündeme gelen TCDD, Berlin'de düzenlenen  "InnoTrans 2012"  fuarının gözdesi oldu.
.

Almanya'nın Berlin kentinde 18-21 Eylül 2012 tarihlerinde düzenlenen demiryolu taşımacılığı sanayisi alanında yaşanan en son yenilik, araç, donanım ve sistemlerin sergilendiği InnoTrans 2012 “Ulaştırma Teknolojisi, Yeni Donanımlar, Araçlar ve Sistemler Fuarı”na, demiryolu taşımacılığı faaliyetinde bulunan dünyada 50 ülkeden 2.000'i aşkın kuruluşlarla birlikte ülkemizden TCDD, TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve bazı demiryolu sanayi kuruluşları katıldı.  Yoğun ilgi, TCDD ve bağlı ortaklıkları TÜLOMSAŞ ve  TÜVASAŞ'ın açtığı stantlar fuarın gözdesi haline getirdi.
.

Fuarda konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Türkiye`nin, demiryollarında dünyada ilk 10`a girmeyi hedeflediğini belirtti. Türk demiryollarının serbestleşmesiyle ilgili kanunun bu yıl çıkacağına işaret eden Karaman, kanun çıktığında demiryolu özel sektörünün atağa geçeceğini söyledi.

 

Makinist olmadan işletilenler başta olmak üzere dünyada demiryolu ve tren teknolojisinin çok ilerlediğinin altını çizen Karaman, Türkiye olarak bu gelişmeyi yakından takip ettiklerini ifade etti.  Genel Müdür Karaman Yüksek Hızlı tren çalışmalarıyla ilgili olarak, Ankara-Sivas, Ankara-İzmir ve Ankara-Bursa Yüksek Hızlı Tren çalışmalarının devam ettiğini Ankara-İstanbul projesinin Eskişehir-İstanbul etabını 29 Ekim 2013 tarihinde tamamlama gayreti içinde olduklarını kaydetti.

 

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve TCDD'nin de katıldığı Berlin InnoTrans 2012" fuarı hakkında da değerlendirmelerde bulunan TCDD Genel Müdürü Karaman, TCDD olarak ve Türk Demiryolu Sanayisi olarak artık fuarlarda yavaş yavaş ‘bizde varız` demek için mücadele ettiklerini belirtti. Karaman, Demiryollarından, bağlı ortaklardan, özel sektör ve sanayicilerden çok kişinin fuara katıldığını, herkesin alanıyla ilgili teknolojinin nasıl geliştiğini öğreneceğini ve bunu raporlayacağını, bu raporlardan daha sonra bir kitap oluşturulacağını söyledi. Karaman: “ Komşu ülkeler ve çeşitli ülkelerin demiryolu genel müdürleri ile burada görüştük. Türk Demiryollarındaki gelişmeleri kendileriyle paylaşmamızı ve birlikte çalışmamızı talep ediyorlar.” diye konuştu.