EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD, ROTEM-MİTSUİ İLE 32 YENİ BANLİYÖ TRENİ İÇİN SÖZLEŞME YAPTI

TCDD, ROTEM-MİTSUİ İLE 32 YENİ BANLİYÖ TRENİ İÇİN SÖZLEŞME YAPTI

32 adet elektrikli banliyö treni için sözleşme, 8 Mart 2006'da Ankara'da TCDD ile ROTEM-MİTSUİ iş ortaklığı arasında imzalandı.

İmza töreninde bir konuşma yapan Genel Müdürümüz Karaman, hızlı tren projeleri, mevcut sistemin yenilenme çalışmaları kadar diğer önemli konunun çeken/çekilen araç parkının modernizasyonu olduğunu, bu araçların yetersiz olduğunu, ekonomik ömrünü doldurduğunu ve işletmecilikte birçok sıkıntılara yol açtığını vurgulayarak şöyle dedi : “Nisan 2005 yılında banliyö trenleri için ihale yapılmıştı. Ancak uygun teklif gelmediği için ihale iptal edildi. 29 Kasım 2005 tarihinde % 25 yerli imalata imkan verecek şekilde yapılan ikinci ihalede ise 139.8 milyon dolar ile en uygun teklifi Rotem-Mitsui ortaklığından geldi. Yüksek kalitede 32 banliyö treni Sincan-Kayaş hattında hizmet verecek”

Mitsui Ulaştırma Proje Bölümü Genel Müdürü Masanari Nagai de; Avrupa Birliği ile üyelik görüşmelerini sürdüren, stratejik önemi ve diğer nitelikleriyle Türkiye'nin parlayan bir yıldız olduğunu vurgulayarak, uzun zamandır Türkiye'de yatırım imkanı aradıklarını, demiryolları ile işbirliğinin sadece çeken-çekilen araçlarla sınırlı kalmamasını istedi. Nagai, 100 yıllık geçmişe sahip MİTSUİ'nin ayrıca Türkiye'de yeni demiryolu yapımı ve rehabilitasyonu ile ilgili çalışmalara da talip olduğunu açıklayarak sözlerini Türkçe olarak şöyle bitirdi “ Güle güle kullanın”

32 banliyö treni Hazine Müsteşarlığı'nın onayından sonra 22 ve 30 ay içinde partiler halinde teslim edilecek. Her bir set 3 vagonlu, en az 170 oturma kapasiteli olacak. Trenler azami 140 kilometre hızla gidebilecek.