EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TCDD-ÇEK DEMİRYOLU SANAYİCİLERİ DERNEĞİ BULUŞTU

 

TCDD ile Çek Demiryolu Sanayicileri Derneği (ACRI) üyeleri 3 Haziran'da Ankara'da biraraya geldi.

İki ülkenin ekonomik ilişkilerini geliştirmek ve olası işbirliği imkânlarını detaylı bir şekilde görüşmek amacıyla yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan TCDD Genel Müdürü Sayın Süleyman KARAMAN; Çek Cumhuriyeti ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin her zaman, sorunsuz, dostane ve yapıcı bir şekilde gerçekleştiğini ve son zamanlarda ekonomik ve ticari ilişkilerimizin karşılıklı girişimler neticesinde gelişme eğiliminde olduğunu ifade etti.

KARAMAN, iki ülkenin hükümetleri arasında “Ulaştırma Altyapısı Alanında İşbirliği Anlaşmasının ” imzalanmasının gündemde olduğunu, TCDD'nin, SKODA, AZD Praha gibi Çek şirketleri ile elektrifikasyon ve sinyalizasyon projelerinde memnuniyet verici bir işbirliği yaptığını ve son yıllardaki işbirliğinin Çek Cumhuriyeti'nde bulunan demiryolu test merkezleri üzerinde yoğunlaştığını belirtti.

Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Vaclav HUBINGER ise yaptığı konuşmada, TCDD Genel Müdürü Sayın KARAMAN'a memnuniyet verici sözlerinden dolayı teşekkürlerini sunarak başladığı konuşmasında; iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin, her iki ülkenin demiryolu alanında faaliyet gösteren kuruluşları arasında yeni işbirliği imkânlarının yaratılması suretiyle geliştirilmesinin önemini vurguladı.

HUBINGER, inşaat ve enerji sektörlerinde başlayan işbirliklerini, özellikle demiryolu alt yapısı alanına taşımak istediklerini; bu konuda ciddi bir potansiyelin mevcut olduğunu gördüklerini, Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak her iki tarafa da bu konuda gereken desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

ACRI Genel Müdürü Marie VOPELANSKA da Karaman'a ve TCDD'ye kendilerine gösterilen ilgiden ve bu güzel toplantı organizasyonu için teşekkür ederek, ACRI hakkında çeşitli bilgiler içeren bir sunum yaptı. VOPALENSKA, ayrıca ACRI üyesi şirketlerin sadece ürün imal etmediklerine, aynı zamanda yabancı şirketlerle ortak girişimler de kurduklarına dikkat çekti.

Daha sonra, çoğunluğu demiryolu araçları ve bunlarla ilgili donanım, yedek parça, kontrol sistemleri vb. ürünlerin imalatı, yenilenmesi, modifikasyonu, bakımı, tamiri ve gelişimini gerçekleştiren firmalar ile bu ürünlerin test ve değerlendirme aşamalarını yürüten Enstitülerden oluşan ACRI temsilcileri tarafından firma faaliyetleri ve ürün yelpazesini tanıtan kısa sunumlar yapıldı.

Toplantıda, TCDD APK Dairesi Başkan Yardımcısı Nazım BÜKÜLMEZ TCDD'nin mevcut faaliyetleri ile alt yapı projelerini içeren bir sunum yaptı.