EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TEKİRDAĞ MURATLI DEMİRYOLU, ELEKTRİKLİ ÇİFT HAT OLDU

 

Tekirdağ Muratlı arasında yapımı tamamlanan 30 kilometrelik demiryolu yolu hattı genişletme ve 2. hat yapımı çalışmaları tamamlandı. Diğer taraftan aynı hattın Elekrifikasyonu tamamlanarak 21 Eylül 2013 tarihinde Tekirdağ Gar'da hizmete verildi.

TCDD'nin Kuruluşunun 157. Yıldönümü kapsamında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun Afyon'dan canlı yayınla katıldığı törene Vali Ali Yerlikaya, Tekirdağ  Milletvekili T. Ziyaeddin Akbulut, TCDD 1. Bölge Müdürü Hasan Gedikli, yüklenici firma yetkilileri, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım törende yaptığı konuşmada 45 yıl sonra Tekirdağ'a demiryolu geldiğini, ardından çift hat haline getirildiğini bununla yetinilmeyip hattın elektrikli hale getirildiğini belirtti. Tekirdağ için gerçek değişimin bu olduğunu vurgulayan Yıldırım, Avrupa içlerine giden gönderilen ilk blok trenin hayırlı olmasını diledi.

Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya törende yaptığı konuşmada 2007 yılında yapımına başlanan ve 2010 yılında açılışı gerçekleştirilen Tekirdağ- Muratlı Demiryolu hattının, daha önce tek hat olduğunu şimdi ise TCDD ile yapım işini yürüten yüklenici firmanın özverili çalışması neticesinde, yaklaşık  35 milyonluk yatırımla artık "çift hat" haline geldiğini” ifade etti.
Vali Yerlikaya; “Bu çalışma, Tekirdağ'ın gerçek manada bir "lojistik üs" olduğunun da ispatı. Kara, deniz ve hava yolundan sonra demir yolunu da etkin bir şekilde kullanacak Tekirdağ'ın, bundan böyle ekonomisi daha bir canlı olacak. Biliyorsunuz, ulaşım medeniyet demek. İnsanlar, hizmete önem veriyor. Medeniyet de bunu artık elzem kılıyor. Açılışı yapılan, içinde 30 kilometrelik Tekirdağ – Muratlı Demiryolu genişletme ve 2. hat yapım çalışmasının (Elektrifikasyon Projesi) bulunduğu proje ile TCDD, özel bir hizmeti de gerçekleştiriyor. 157.yılını kutlayan Devlet Demir Yollarımıza, projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından törenle Macaristan-Sopron'a gidecek elektrikli ilk blok tren Tekirdağ'dan hareket etti.

Projeyle Anadolu'da üretilen ve ihraç edilmek üzere Derince ve Bandırma'dan Tekirdağ limanına gelen yükler Avrupa içlerine kadar taşınırken, yolculara elektrikli trenlerle güvenli ve konforlu seyahat imkanı sağlanıyor.

Projenin birinci hattının yapımına 5 Ağustos 2009 da başlandı. 30 kilometrelik Tekirdağ Muratlı hattı 31 Ağustos 2010 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tekirdağ garından hareket eden treni kullanarak Muratlı'ya ulaştırmıştı.

Tekirdağ Muratlı Demiryolu Ağaçlandırma Projesi

Ergene havzası koruma eylem planı kapsamında tamamı Ergene Havzasında kalan demiryolunun ağaçlandırılması, gürültü yalıtımı, demiryolu şevlerindeki oyuntu erozyonunun önlenmesi, rüzgarın materyal taşımasına karşı demiryolunun korunması, yeşillikler içinde yolculuk yapanlara estetik görünüm sağlayacak proje ile Tekirdağ ile Muratlı arasındaki 30 Km lik çift şeritli demiryolu güzergâhı ağaçlandırılacak.

Proje sonucunda, Orman Genel Müdürlüğü işbirliği ile temin edilen 157.000 fidan dikilecek.