EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TEMMUZDA TEST SÜRÜŞÜ, YILSONUNDA AÇILIŞ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul YHT Projesinin Eskişehir-İstanbul arasındaki çalışmaların planlandığı gibi devam ettiğini, hatta Temmuz ayında test sürüşlerine başlanacağını,  bu yılın sonunda Marmaray'la birlikte açılacağını belirtti.
.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 8 Mart Cuma günü yapım çalışmaları devam eden Ankara-İstanbul YHT Hattı'nı inceledi. İzmit -Yarımca ve Bilecik -Osmaneli şantiyelerinde çalışmalar hakkında bilgi alan Yıldırım, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
.

Gebze- Köseköy arasındaki 56 kilometrelik hatta işlerin planlandığı gibi gittiğini, üçüncü hatla ilgili yaşanan bazı sıkıntıların da ilgili kurumlarla koordinasyon içinde çözdüklerini anlatan Bakan Yıldırım,  hattın ortalama 200-250 kilometre hıza sahip, güvenlik seviyesi en üst düzeyde ve hareket halindeyken cep telefonlarının çalışabileceği yüksek standartlı demiryolu olacağını belitti. 
.

Hattın tamamlanmasıyla birlikte İstanbul- Ankara arası seyahat süresinin 3 saate düşeceğini, demiryolu yolcu payının yüzde 10'dan yüzde 78 seviyesine çıkacağının altını çizen Yıldırım, özellikle Kocaeli-İzmit karayolundaki yük ve yolcu taşımacılığının demiryoluna kaymış olacağını kaydetti.
.

Yıldırım, Bilecik -Osmaneli şantiyesinde yaptığı açıklamada ise İnönü-Köseköy arasının hattın en zor bölümü olduğunu ve burada bolca tünel ve viyadük bulunduğunu hatırlattı. Bozüyük'te bir tünel ile varyant denilen 8 kilometrelik bölümde çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Yıldırım, “Bozüyük'te devam eden çalışmalar dışındaki kısımlarda alt yapı bitti, üst yapı çalışmaları da aynı şekilde planlandığı gibi gidiyor.” dedi. 
.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Marmaray ve Ankara-İstanbul YHT Projesinde hatlarının yüzde 80'inin alt yapı ve üst yapıları tamamlanmış durumda. Bundan sonra ağırlıklı olarak üst yapı montajı, elektrifikasyon ve sinyalizasyon işlerine girmiş olacağız. Hedefimiz; Temmuz sonu itibariyle bütün çalışmayı tamamlayıp artık test sürüşlerine başlamak.'' diye konuştu.
.