EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TIR KASALARINI TRENLE AVRUPA

Tır Kasalarını Trenle Avrupa'ya Taşıyoruz…

Tanımı:

TIR kasası taşımacılığı, Almanca Innovativer Sattelanhanger Umschlag, İngilizce ise Innovative Semi Trailer Handling'dir.

TIR kasası taşımacılığı intermodal taşımacılığın ekonomik, sosyal ve çevre faydalarını yansıtan sistemlerden birisidir.Avantajları, güvenlik, gürültü azlığı, çevre dostu, enerji tasarrufu, sınır kapılarında geçiş kolaylığı, gümrükte kolaylık, etkin personel ve araç kullanımı, etkin kapasite kullanımıdır
   
Avrupa'daki Uygulamalar:

Avrupa'da, özel imal edilmiş vagon ve tır kasalarıyla, İtalya, Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre ve İskandinav ülkelerinde tır kasası trenleri çalıştırılmaktadır.

Projenin Gelişimi:

Cream Projesi kapsamında Rail Cargo Avusturya Demiryolu  ve Ökombi Firması ile  2008 yılının Ocak ayından beri yürütülen ortak çalışmalar neticesinde tır kasası taşıyacak trenin Wels (Avusturya) - Halkalı (İstanbul)   arasında ilk deneme seferi Wels'ten (Avusturya)  9 Kasım 2009 tarihinde başlatıldı. Trenin, deneme seferlerini müteakip 2010 yılında Halkalı-Wels-Halkalı arasında karşılıklı olarak başlangıçta haftada bir, daha sonra ise haftada karşılıklı 2 sefer olarak işletilmesi planlanmaktadır. Tren 14 adet cep vagonundan teşkil edilecek olup, her vagonda 2 adet tır kasası yüklü olmak üzere bir trenle toplam 28 adet tır kasası taşınacaktır. Trenle, haftada karşılıklı birer sefer üzerinden yılda 2.520 adet tır kasası taşıması planlanmaktadır. Trenin Wels'ten (Avusturya) Türkiye'ye seyir süresi 79 saat, Türkiye'den Wels'e (Avusturya) seyir süresi 66 saat olarak planlanmıştır. Trenin Türkiye'deki operatörü  Ökombi'nin Türkiye temsilcisi Express Interfracht şirketidir.

Taşıma Potansiyeli: Türkiye'nin Avrupa ile karayolu bağlantısı Kapıkule, İpsala ve Hamzabeyli sınır kapıları ile sağlanmaktadır. Türkiye'nin TIR filosunda toplam 46.000 adede yakın bir TIR bulunmaktadır. Bunun 30.000 adedi Türkiye'nin batı kapılarını kullanmaktadır. 2008 yılı içerisinde Avrupa'ya açılan sınır kapılarımızdan 363.850 adet TIR giriş çıkışı gerçekleşmiştir. Söz konusu proje ile yılda yaklaşık 2.520 adet tır kasasının trenle taşınması hedeflenmektedir.

Treninin Parkuru
Halkalı-(Türkiye)/Bulgaristan/Sırbistan/Macaristan/Wels (Avusturya) (1840 Km)
 
Tır Kasası Treninin Parametreleri

Ağırlık             : 1.200 ton
Uzunluk           : 520 metre
Vagon adedi    : 14 Cep Vagonu   
Taşınacak TIR Kasası : 28 adet
Toplam Mesafe            : 1840km
Ortalama Seyir Süresi : 72 saat