EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
TRENLERDE 3G DONEMI BASLADI.

Trenlerde  3G Dönemi  Başladı

Ankara-Eskişehir arasında sefer yapan Yüksek Hızlı Trenlerde Avea 3G altyapısının hizmete verilmesi nedeniyle, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla 14 Ekim 2009'da Ankara Gar'da bir tören düzenlendi.

Bakanı Yıldırım tören sonrasında, Ankara- Polatlı arasında düzenlenen özel yüksek hızlı trende 3. Nesil iletişim (3G) hattını kullandı. Yıldırım, 3G ile trenin makinisti ile konuştu, TRT'nin canlı yayınına katıldı, İstanbul'da yeni doğan bir bebeği izledi.

Törende bir konuşma da yapan Ulaştırma Bakanı, 3. nesil iletişimle yolcuların 250 kilometre hızla giderken, görüntülü olarak görüşme yapabileceğini, internete bağlanabileceğine, data iletişimi sağlanabileceğine  işaret etti.

Son günlerde  her şeyin 'hız' ile ölçülür hale geldiğine işaret eden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yollarda, iletişim-internette ve demiryollarında hız artışı beklentisinin küresel rekabette öne çıkmak için hayati önem taşıdığını vurguladı. Yüksek Hızlı Tren'de kesintisiz iletişimi sağlamak için projenin içine mobil telefon iletişiminin dahil edilmesini istediklerini belirten Yıldırım, "Vatandaş koltuğunda otururken internete bağlanabilecek, önemli uluslararası toplantıya katılacaksa rahatlıkla erişebilecek." dedi.

Ülkenin hangi yöresinde olursa olsun her ferdin teknolojinin getirdiği bu imkânlardan yararlanması gerektiğine işaret eden Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Bu bir vatandaşa lütuf değildir. Topyekûn kalkınmayı sağlamak sosyal devletin görevidir." diye konuştu.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise törende yaptığı konuşmada; ulaşım ve iletişimin  toplumların medeniyet seviyelerinin ölçülmesinde en temel kriterler olduğunu vurgulayarak şunları ifade etti: “Muasır medeniyet seviyesine ulaşma hedefinde olan ülkemiz, bu iki sektöre büyük önem vermekte, her geçen gün dünya sıralamasında yükselmektedir. Dengeli, birbirini tamamlayan sağlıklı bir ulaşım sisteminin olmazsa olmaz koşullarından birisi olan çağdaş demiryolu da bu hedeflerimizden birisidir.  Demiryollarımızın 2003 yılından bu yana öncelikle sektör olarak, tıpkı iletişim sektöründe olduğu gibi, dünya ile birlikte yürür hale gelmesi işte bu politikaların bir sonucudur.”

Karaman ayrıca;  “Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğinde kesintisiz haberleşmenin sağlanması amacıyla geliştirilen GSM-R sistemi, aynı anda hareket halindeki trenlerin izlenmesine olanak sağlayan Tren Bilgi Sistemi ile daha konforlu, daha güvenli daha kaliteli bir hizmet verirken, aynı zamanda, iletişim sektörünün sunduğu imkanlardan bilet satışı, internet hizmeti başta olmak üzere birçok alanda faydalanarak yolcularımıza nitelikli hizmet sunmaktayız. Buna Avea'nın 3. nesil iletişim hizmetleri de katıldı. Çağı yakalayan demiryollarımız, teknolojik olarak gelişirken, iletişim sektöründen daha fazla yararlanmaktadır.” dedi.

Yüksek Hızlı Tren sefer sayısını 15'e çıkardıklarını aktaran TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, öğrenci ve iş adamları başta olmak üzere, bu rahatlıktan faydalanmak isteyen herkesin araçlarını gara park ederek YHT ile seyahat ettiğini belirtti.

Avea CEO'su Erkan Akdemir  de; ; “ Yüksek hızlı tren yolcuları 1 saat 25 dakika boyunca hızlı mobil internet, görüntülü konuşma ve cepten televizyon izleme olanağına kavuşacaklar. Yeni yatırımlarla yolcular 500 kilometre hızla bile yolculuk yaparken kesintisiz görüşme ve internet imkanına kavuşacak. Ankara - Konya YHT hattında da benzer çalışma yapmak için çalışmalara başladık." bilgisini verdi.