EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
Tcddden Engelli Calisanlara Egitim

TCDD ve Kamuda Çalışan Engelliler Derneği işbirliğiyle 100 engelli TCDD çalışanı, 10–16 Mayıs Sakatlar Haftası nedeniyle 9 Mayıs 2009 Cumartesi günü törenle İskenderun/Arsuz'a uğurlandı.

TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İNAL uğurlama töreninde; “TCDD,  en fazla engelli çalıştırdığı için ödül alan bir kuruluştur. Sizlerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmalarımız devam edecek. Bu yıl da engelli çalışanlarımızı Arsuz'taki Eğitim ve Dinlenme Tesislerimize eğitime gönderiyoruz. Her yıl sizleri ağırlayacağımız bu tesisimiz her yönüyle engelsiz bir yerdir.” dedi.

İNAL, “YHT' de, elektrikli ve dizel tren setlerine engelliler için koltuk ve tuvaletler koyuyoruz. Anadolu Ekspresinde de engellilerimiz için asansör bulunmaktadır. Yeni projelendireceğimiz bina ve tesislerimizde rampa ve asansörlerin olmasına dikkat ediyoruz. Mevcut binalarımızda da engellilerimiz için projeler geliştirildi.  Seyahatlerinizde, binmeniz için TÜVASAŞ'ta sizlere özel vagon yaptırdık.” şeklinde konuştu.

Demiryolu taşımacılığının önemine ve iş güvenliği konusunda alınan önlemlere de değinen TCDD Genel Müdür Yardımsı Erol İNAL:” Raylı sistemlerde kaza oranları son derece düşüktür. Ankara - Eskişehir'den sonra Ankara- Sivas, Ankara - Konya ve Ankara - İstanbul hızlı tren hatlarında çalışmalar devam ediyor. Depo ve atölyelerde, trenlerde ve trenlerin hazırlanması sırasında meydana gelebilecek iş kazalarını önlemek için eğitim, kitap-broşür dağıtımı, fosforlu iş elbisesi temini gibi çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımız sonunda iş kazası sayısı her geçen gün düştüğünü görmekteyiz. “ dedi.

Törende bir konuşma yapan Kamuda Çalışan Engelliler Derneği Başkanı Yıldıray ÇINAR; son 10 yılda trafik kazalarında 40 bin kişinin engelli durumuna düştüğünü, ülkemizdeki 135 bin çalışan engellinin yaklaşık 800‘ünün TCDD' de çalıştığını, yasal olarak % 3 lük bir zorunluluk olmasına karşın TCDD'nin bu oranın çok üzerinde engelli çalıştırdığını ifade ederek; “ “Ulaşım ve seyahat, sorunlarımızın en büyüğünü teşkil ediyor. TCDD trenleri engellilerin ihtiyaçlarına göre düzenliyor. TCDD güzel bir organizasyon yaparak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bizleri Arsuz'a gönderiyor. Geçen yılki kampa katılan arkadaşlarımız bilmediği çoğu haklarını orada öğrendiler Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan gelen arkadaşlarımız ilk defa denizi gördüler. Bu yüzden geçen yıl giden arkadaşlarımız bu yıl ikinci defa gelmek istediler. TCDD' nin gerçekleştirdiği bu organizasyonların diğer kurumlara da örnek olmasını ümit ediyoruz. Bu şekilde, diğer kurumlarda çalışan engelli arkadaşlarımıza da bizler gibi moral motivasyonu sağlanmış olur.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından engelli sanatçılarımız, bir de konser verdiler.

Çukurova Ekspresi'ne eklenen ve TÜLOMSAŞ'ta engelliler için özel imal edilen “Asansörlü Vagon”a binen TCDD engellileri Arsuz'a uğurlandılar.