EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
UIC 9. ORTA DOĞU BÖLGESEL KURULU TOPLANTISI

UIC  9. ORTA DOĞU BÖLGESEL KURULU TOPLANTISI

Rame Başkanlığı 2013'e kadar TCDD'de…

UIC (Uluslararası Demiryolları Birliği) 9. RAME (Orta Doğu Bölgesel Kurulu) Asistanlar Grubu ve Genel Müdürler Toplantıları, 1-2 Ekim 2011 tarihlerinde Ürdün'ün Akabe şehrinde gerçekleştirildi.

 Toplantıya, UIC, RAME Başkanı olan TCDD, Ürdün Hicaz Demiryolları, Ürdün Akabe Demiryolları, Irak Demiryolları, Katar Demiryolları ve İran Metra Danışmanlık Şirketi katıldı.

Toplantının açılış konuşması; TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet DUMAN'ın UIC RAME Başkanı olan TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN adına yaptığı konuşma ile başladı.

Toplantıda; Orta Doğu Bölgesel Kurulu üye devletlerinde demiryolu alanındaki son gelişmeler, 2011 yılına ait faaliyet raporu ve 2011-2013 dönemine ilişkin Eylem Planı, 2012 Bölgesel Kurul Bütçesi ve yeni üyeliklere ilişkin konular ele alındı.

RAME Başkanlığı 2013' e kadar TCDD'de…

Toplantıda, halihazırda RAME Başkanı olan Sayın Süleyman KARAMAN'ın, yeni dönemde 2013'e kadar başkanlığa devam etmesi UIC Genel Müdürü Jean-Pierre Loubinoux tarafından bizzat önerildi ve kurulda oybirliği ile kabul edildi.

 Faaliyet planı kapsamında, Türkiye'de 2012 yılının ilk yarısında “Yüksek Hız” çalıştayı, 2013 yılında “Orta Doğu'da Demiryolları Projeleri ve Perspektifleri” konulu yüksek düzeyli bir konferans ile Orta Doğu bölgesine yönelik olarak “Yatırımcılar Forumu” düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Orta Doğu'da bir demiryolu eğitim merkezi ağı oluşturulması, limanlar ve demiryolları arasındaki işbirliğinin teşvik edilmesi konulu çalıştay, UIC RAME Emniyet Çalışma Grubu Veri Tabanı,  ILCAD (Uluslararası Hemzemin Geçitler Bilinçlendirme Günü) aktivitesinin bölgemizde düzenlenmesi, Çöl ve Zor Koşullarda İşletim ve Bakıma Yönelik Teknik bir Çalıştay ve Demiryoluyla Petrol Taşımacılığıyla ilgili Konferans düzenlenmesi gibi konular da toplantıda görüşüldü.