EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
UIC İCRA KURULU ÇİN DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Uluslararası Demiryolları Birliği  (UIC)  İcra Kurulu ile 77. Genel Kurul toplantıları 5-6 Aralık 2010 tarihlerinde Çin'in başkenti Pekin'de gerçekleştirildi.

Çin'da 5 Aralık 2010 tarihinde yapılan UIC İcra Kurulu ile 6 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirilen UIC Genel Kurulu; demiryolları arasında işbirliğini geliştiren ve 200'ye yakın üyeyi bünyesinde barındıran, dünya çapında en büyük organizasyon olan, faaliyetleri demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi ile ilgili tüm alanları kapsayan UIC'nin en üst organlarıdır.

TCDD'nin hem Avrupa hem de Ortadoğu Bölgesel Kurulu üyesi olduğu UIC İcra Kurulu; Avrupa, Asya, Amerika, Ortadoğu ve Afrika Bölgesel Kurulu Başkanları ve Başkan Yardımcıları olmak üzere 21 üyeden oluşmakta..

2007 yılından beri yürüttüğü Ortadoğu Bölgesel Kurulu (RAME) Başkanı sıfatıyla UIC İcra Kurulu toplantılarına katılan TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN,  6 Aralık 2010 tarihinde yapılan UIC 7. Genel Kurul toplantısında bir sunum yaparak 2010 yılında bölgede gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili olarak şu bilgileri verdi.

-        Tahran'da bulunan RAME Ofisi faaliyetlerine başladı.

-        23-25 Haziran 2010 tarihlerinde İstanbul'da “UIC Dünya Demiryolu Güvenlik Kongresi “ gerçekleştirildi.

-        4-5 Mayıs 2010 tarihlerinde Tahran'da “Demiryolu Emniyet Yönetim Sistemi” konulu bir eğitim semineri gerçekleştirildi.

-        19-20 Eylül 2010 tarihleri arasında Ürdün'ün Amman kentinde “Altyapı Bakımı ve Varlık Yönetimi” konulu seminer gerçekleştirildi.

-        Bölgemizde Demiryolu Emniyet Çalışma Grubu kuruldu.

-        BM/AEK, BM Asya Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu, BM Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu, EİT gibi uluslar arası kuruluşları ile işbirliği girişimleri başlatıldı.

-        Ortadoğu bölgesinde bulunan ancak üyemiz olmayan demiryolu yatırımları başlatan diğer ülke kuruluşlarının RAME'ye üyelikleri için girişimlerde bulunuldu.

Ayrıca, Türkiye'de ve diğer bölge ülkelerinde sürmekte olan ve planlanan önemli demiryolu projeleri hakkında Genel Kurul üyelerine bilgi veren KARAMAN, 23 Kasım 2010 tarihinde İstanbul'da yapılan 8.RAME Toplantısında onaylanan 2011/2012 faaliyetlerinden de bahsetti.

 

Bu faaliyetler şunlardır;

  1. Türkiye'de 2011 yılının ilk çeyreğinde yapılması öngörülen" Birbiriyle bağlantılı, rekabetçi bir Demiryolu Taşımacılığı Sistemine Doğru- Orta Doğu Bölgesinde Demiryolları için Projeler ve Öngörüler” konulu üst düzey Çalıştay .
  2. I.Uluslararası Demiryolu Petrol Taşımacılığı Konferansı , Iran, 2011
  3. Yüksek Hız Eğitim Çalıştayı, Türkiye,2011
  4. Lojistik konulu seminer, Suriye,2011
  5. Altyapı konulu Seminer, Ürdün,2012

Daha sonra, 7-9 Aralık 2010 tarihlerinde yine Pekin'de UIC 7. Dünya Yüksek Hız Kongresi gerçekleştirildi. TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN  kongrede ”Türkiye'deki Yüksek Hız ve Demiryollarının Gelişimi ve Bölgedeki Etkileri” konulu bir sunum yaptı..