EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
UIC ÜLKELERİ HİNDİSTAN'DA BULUŞTU'

UIC ÜLKELERİ HİNDİSTAN'DA BULUŞTU…

TCDD GENEL MÜDÜRÜ SÜLEYMAN KARAMAN İKİNCİ KEZ UIC ORTADOĞU BÖLGESEL KURUL BAŞKANLIĞI'NA SEÇİLDİ

TCDD, UIC AVRUPA VE ORTADOĞU BÖLGESEL KURUL ÜYELİĞİ İLE DAHA DA ETKİN

Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Bölgesel Kurul Başkanları ve İcra Kurulu toplantıları 14–15 Kasım 2008 tarihlerinde Hindistan'ın Yeni Delhi şehrinde yapıldı.

Avrupa, Asya, Afrika, Ortadoğu, Kuzey Amerika ve Güney Amerika olmak üzere 6 coğrafik bölge bazında örgütlenen Uluslararası Demiryolları Birliği'ne (UIC) 1928 yılından beri üye olan TCDD, gerçekleştirdiği ve halen yürütmekte olduğu büyük projelerle bölge ülkeleri arasında lider konuma yükseldi.

Ocak 2007 tarihinden beri Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Orta Doğu Bölgesel Kurul (RAME) Başkanlığı'nı yürüten TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, diğer üyelerin ve UIC'nin ortak talebi üzerine bu göreve 2009–2010 dönemi için iki yıllığına yeniden seçildi. Böylece KARAMAN, 21 üyeden oluşan UIC İcra Kurulunda yer alma hakkına da sahip oldu.

Yeni Delhi'de yapılan UIC Bölgesel Kurul Başkanları toplantısında, 6 Bölgesel Kurul Başkanı bir araya gelerek kendi bölgelerindeki gelişmeleri sundu.

TCDD Genel Müdürü KARAMAN da özellikle 2007–2008 eylem planında yer alan faaliyetlerin gerçekleşme durumuyla ilgili olarak bilgi verirken, özellikle 15–17 Ekim 2008 tarihlerinde TCDD ve UIC'nin işbirliğinde Haydarpaşa Garında düzenlenen “II. Uluslararası Demiryolu Sempozyumu ve Teknik Fuarı” ile “Trafik Yönetimi ve Tren Kontrol Sistemleri” Global Konferansının ayrıntılarına yer verdi.

15 Kasım 2008 tarihinde ise geniş katılımlı UIC İcra Kurulu toplantısı gerçekleştirilerek, 2008 - 2009 bütçeleri ve yeni projelerin başlatılması konuları görüşüldü.

Öte yandan, Türkiye'nin Avrupa ve Ortadoğu arasında önemli bir coğrafik özelliğe sahip olması avantajıyla; TCDD 2008 Eylül ayında Almanya'nın Berlin kentinde yapılan UIC toplantısında UIC'nin Avrupa Bölgesel Kurul üyeliğine de seçilmişti. Böylelikle TCDD UIC'nin 6 Bölgesel Kurulu'nun ikisinde birden yer alarak, Avrupa, Asya ve Ortadoğu arasında demiryolu taşımalarında kritik köprü olma rolünü daha da kuvvetlendirme olanağını elde etti.

 

uic sayısı için tıklayınız