EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
UIC 5. BÖLGESEL KURUL TOPLANTISI SURİYE'DE YAPILDI.

Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) 5. Bölgesel Kurul Toplantısı TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN başkanlığında ve Suriye Demiryolları (CFS) ev sahipliğinde 31 Mayıs 2009'da Halep-Suriye'de yapıldı.

Toplantıya, Bölgesel Kurul Başkanı olarak TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın yanı sıra Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Genel Müdürü Jean Pierre Loubinoux, İran Demiryolları (RAI), Suriye Demiryolları (CFS), Irak Demiryolları (IRR), Ürdün Akabe Demiryolları (AJR), Ürdün Hicaz Demiryolları (JHR) Genel Müdürleri ve ilgili idarelerin temsilcileri ve UIC Başkanlığı görevini yürüten Doğu Japonya Demiryolları (JR East) temsilcileri gözlemci olarak katıldı.

Toplantıda, İran Niroo Demiryolu Taşıma Şirketi temsilcileri ile Denizcilik ve Liman İşletmeciliği yapan Dünyanın en önemli firmalarından olan CMA CGM firmasının temsilcisi de katılım sağlayarak bir sunum gerçekleştirdi.

UIC Orta Doğu 5. Bölgesel Kurul toplantısında, yeni UIC statüsü, UIC RAME (Orta Doğu Bölgesel Kurulu) 'nin UIC İcra Kurulu'nda temsil edecek üyelerin belirlenmesi, UIC'nin Avrupalı Olmayan Bölgesel Direktörünün seçimi, 2009-2010 Eylem Planının gözden geçirilmesi, “2025 UIC vizyon Belgesi” ile olarak bir Ulusal çalıştayın düzenlenmesi, 2009 / 2010 Bütçesi ve yapılacak olan uluslararası etkinlikler gibi konular ele alındı.

Toplantıda ayrıca, Denizcilik ve Liman İşletmecisi CMA CGM firmasının katılımıyla “Orta Doğu'da darboğazsız demiryolu ağına doğru” konulu bir de çalıştay yapıldı.

Bu çalıştay çerçevesinde; TCDD ve diğer bölge demiryolu idareleri, darboğazların aşılmasına yönelik projelerini anlatan birer sunum gerçekleştirildi.

Darboğazlar ve darboğazlara yönelik projeler/çözümler ise katılımcılarca ortak bir platformda tartışıldı.