EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
UIC AMMAN'DA

UIC AMMAN'DA

Uluslararası Demiryolları Birliği 3. Bölgesel Kurul Toplantısı, Genel Müdürümüz Süleyman KARAMAN'ın başkanlığında 7-8 Mayıs tarihlerinde Ürdün'ün Amman şehrinde yapıldı.

Bölgesel Kurul Başkanlığı'nı yürüten Karaman'ın başkanlığında yapılan toplantıya, Kuruluşumuzun yanı sıra, Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC), İran İslam Cumhuriyeti(RAI), Suriye (CFS), Suriye Hicaz (CFH), Ürdün Akabe (ARC), Irak (IRR) ve Suudi Arabistan Demiryollarının yanısıra, Birleşmiş Milletler-Asya Pasifik Ekonomik Sosyal Komisyonu ile Ekonomik İşbirliği Teşkilatından da toplantıya üst düzey katılım sağlandı.

 

UIC 3. Bölgesel Kurul Toplantısı'nda UIC'nin küresel boyutu, "Bölge Ülkeleri Demiryolları UIC 2025 Vizyon Belgesi", 15-17 Ekim tarihlerinde UIC'nin desteği ile Türkiye'de düzenlenecek "Uluslararası Demiryolu Sempozyumu ve Fuarı", Tahran'da Bölgesel UIC Ofisinin kurulması, UIC-İran Demiryolları ve Tahran Üniversitesi'nin katkılarıyla Tahran'da "Demiryolu Ulaştırması Yüksek Öğrenim Akademisi" kurulması, 2009-2010 Orta Doğu Bölgesel Kurulu Eylem Planında yer alacak faaliyetler gibi konular ele alındı.

Öte yandan, 8 Mayıs tarihinde "Uluslararası Demiryolu Taşımacılığı " konularına ilişkin bir de seminer düzenlendi.

Bu çerçevede Genel Müdürümüz Süleyman Karaman tarafından Türkiye'deki demiryolu projeleri konusunda bir de sunum yapıldı.