EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
UIC GÜNEY DOĞU AVRUPA DEMİRYOLLARI GENEL MÜDÜRLERİ ANKARA

UIC GÜNEY DOĞU AVRUPA DEMİRYOLLARI GENEL MÜDÜRLERİ ANKARA'DA BULUŞTU…

TCDD'nin 2008–2009 dönem başkanlığını yürüttüğü Uluslararası Demiryolu Birliği Güney Doğu Avrupa Demiryolları Grubu Toplantısı (SERG) 17 - 20 Şubat 2009 tarihlerinde Ankara'da yapıldı.

Güney Doğu Avrupa Demiryollarını kapsayan, Romanya, Yunanistan, Makedonya, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Türkiye demiryolları genel müdürleri ise 20 Şubat 2009'da bir araya geldi.

Toplantı, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın Başkanlığı'nda gerçekleşti.

Toplantıda bir konuşma yapan Karaman; “ Çağdaş bir demiryolu sistemi hedefi olan Türkiye, bir yandan Avrupa, Uzakdoğu ve Ortadoğu arasında uluslar arası demiryolu koridoru oluşturulması öte yandan bölge ülkelerinde demiryolu sisteminin geliştirilmesi yönünde büyük bir çaba göstermektedir. ” diye vurguladı.

Karaman; “ Boğaz Tüp Geçişi, Kars-Tiflis- Bakü demiryolu hattı, Ankara- Sivas, Ankara- Konya, Ankara- İstanbul ve İstanbul- Kapıkule yüksek hız hatları gibi ülkemizdeki demiryolu projelerinin hayata geçirilmesiyle ülkelerimiz arasındaki demiryolu taşımalarında büyük bir artış olacaktır ” dedi.

Hedef: “Avrupa Ulaşım Sektöründe İşbirliğini Artırmak”

TCDD Genel Müdürü ; “Güney Doğu Avrupa Demiryolları İdareleri,, Batı ve Orta Avrupa ile Orta Doğu ve Asya arasındaki transit demiryolu ulaştırmasındaki rolünü şimdiden belirlemesi gerekmektedir. Bu doğrultuda geleceğe yönelik politikalar üretmeli, ticari tavırlar benimsemeli ve işbirliği olanakları geliştirmeliyiz. Çünkü demiryolu taşımacılığında mesafeleri kısaltmak ve hızı artırmak kadar müşteri odaklı ve güvenilir bir hizmet politikası takip edilmesinin taşımalardaki demiryolu payını artıracak en önemli unsurlardan biri olduğuna inanıyorum. Aynı şekilde uluslar arası taşımacılıkta demiryolu sınır geçişlerinin iyileştirilmesi yönündeki bugüne kadarki SERG çabalarının daha artırılması gerekir diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan Güneydoğu Avrupa ülkelerinin Demiryolu Genel Müdürleri de kendi ülkelerindeki atılımları anlattı ve işbirliği oluşturulabilecek alanlar hakkında düşüncelerini ifade etti.

Bilindiği üzere, Güneydoğu Avrupa Demiryolları Grubu (SERG), Balkan ülkeleri demiryolları arasında demiryolu taşımacılığı alanında işbirliğinin geliştirilmesi, sorunların çözümlenmesi amacıyla 1989'da Uluslararası Demiryolları Birliği UIC bünyesinde özel bir grup olarak kuruldu. 12 tam 1 gözlemci üyesi bulunan SERG, Genel Müdürler, Asistanlar ve Çalışma Gruplarından oluşuyor.