EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
UIC KURUL TOPLANTILARI PARİS TE YAPILDI

Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Avrupa Bölgesel Kurul toplantısı,  UIC İcra Kurulu toplantısı ve UIC 83. Genel Kurul Toplantısı Paris'te düzenlendi.

Uluslararası Demiryolları Birliği–UIC Avrupa Bölgesel Kurulu, İcra Kurulu ve 83. Genel Kurul toplantıları 11 – 12 Aralık 2013 tarihlerinde UIC Genel Merkezi'nde (Paris-Fransa) gerçekleştirildi. Toplantılara, UIC Ortadoğu Bölgesel Kurul Başkanı Süleyman KARAMAN ve Ortadoğu Bölgesel Kurulu'nu temsilen Genel Müdür Yardımcısı İsmet DUMAN katıldı.

11 Aralık 2013 tarihinde sabah oturumunda gerçekleştirilen UIC Avrupa Bölgesel Kurul toplantısında, 2014-2015 yılları için Avrupa Bölgesel Kurulu Yönetim Komitesi) üyelerinin seçimi yapılıp onaylandı. Mali konularla ilgili olarak, Avrupa Kurulu'nun 2013 bütçesi gözden geçirilerek kabul edilmiş ve 2014 yılına yönelik geçici bütçe müzakere edilerek oy birliği ile kabul edilmiştir. Toplantıda ayrıca 2014'e yönelik Eylem Planı, UIC Genel Merkezi liderliğinde yürütülecek Shift to Rail, Stratejik Gelişmeler kapsamında; Avrupa'ya yönelik Demiryolu Teknik Stratejisi (RTSE), Standardizasyon, Avrupa Kuruluna Yönelik Yeni Üyelikler ve Üyeliği iptal edilenler konuları ele alınarak, müzakerelerde bulunuldu.

Aynı tarihte, öğle saatlerinde UIC Başkanı Bay Yakunin, UIC Genel Müdürü Bay Loubinoux ile UIC'nin 6 Bölgesel Kurul Başkanı iş yemeğinde bir araya gelerek, UIC'nin bölgeleri arasındaki siyasi, ekonomik ve teknik farklılıklara rağmen, tüm bölgelere yönelik temel bir küresel yaklaşım modelinin ortaya çıkarılması için görüş alış verişinde bulunuldu.

11 Aralık 2013 tarihinde öğleden sonra, bir sonraki gün yapılacak olan UIC Genel Kurul Toplantısına hazırlık mahiyetinde, UIC İcra Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıda; UIC'nin Afrika, Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey ve Güney Amerika Bölgesel Kurullarında yönetimsel anlamda meydana gelen son değişiklikler ve gelişmeler konusunda bilgilendirme yapıldı. Ayrıca, UIC ve üçüncü taraflar arasında imzalanan MoU'lar, UIC'nin eğitim stratejisi, Standardizasyon ile yapılan çalışmalar ve son gelişmeler, Mali konular, UIC'ye yönelik yeni üyelikler ve üyeliklerin iptali, UIC Genel Müdürünün performans ve görev süresinin değerlendirilmesi konuları müzakere edilerek ertesi gün düzenlenecek olan Genel Kurula sunulmak üzere hazır hale getirildi.

12 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen 83. UIC Genel Kurulu Toplantısı,  konuşmacı olarak davet edilen Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu Ulaştırma Bölüm Direktörü Eva Molnar'ın konuşmasıyla başladı. Bayan Molnar konuşmasında; Birleşmiş Milletler 'in ulaştırma eylemlerindeki stratejik öncelikleri ve UIC ile BM arasındaki işbirliğinin önemi, Avrasya Ulaştırma Bağlantılarının geliştirilmesi, Yüksek hızlı Demiryolu Ağı Master Planı'nın hazırlanması ve hemzemin geçitlere odaklanarak “Ulaştırma Emniyeti” konularına vurgu yaparak, UIC'yi ve tüm demiryolu toplumunu, demiryolcuların sesinin özellikle 2015 Gündemi'nde duyulması için Birleşmiş Milletler ile yakından çalışmaya davet etti.

Genel Kurul Toplantısı'nda, UIC'nin Afrika, Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey ve Güney Amerika Bölgesel Kurullarında yönetimsel anlamda meydana gelen son değişiklikler ve gelişmeler, UIC'nin eğitim stratejisi, Standardizasyon ile yapılan çalışmalar ve son gelişmeler, Mali konular, UIC'ye yönelik yeni üyelikler ve üyeliklerin iptali konularında tüm üyeler bilgilendirilmiş ve UIC Genel Müdürü'nün görev süresinin UIC Başkanı'nın görev süresi ile paralel olması için 2015 sonuna kadar uzatılması teklif edilmiş ve de Genel Kurul tarafından kabul edildi. Toplantıda ayrıca, tüm bölgesel kurul başkanları kendi bölgelerinde olan gelişmelerle ilgili sunum yapmıştır. UIC Ortadoğu Bölgesel Kurulu adına ise TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet DUMAN bir sunum yaparak, Ortadoğu'da demiryolu alanında devam eden ve planlanan demiryolu projeleri, son altı aylık dilimde gerçekleşen etkinlikler ve de yaklaşmakta olan etkinliklerle ilgili bilgi verdi. DUMAN ayrıca, Genel Kurul üyelerine 1- 3 Nisan 2014 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan UIC 11. Dünya ERTMS Konferansı'nın önemini hatırlatarak, tüm üyeleri 2014 yılında demiryolu sektöründe dünyanın en önemli etkinliklerinden birisi olması beklenen Konferansa davet etti.