EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
UIC

GENEL MÜDÜRÜMÜZ SÜLEYMAN KARAMAN ULUSLARARASI DEMİRYOLLARI BİRLİĞİ (UIC) İCRA KURULU ÜYESİ VE BÖLGE BAŞKANI OLARAK MOSKOVA'DA YAPILAN UIC İCRA KURULU VE 70. GENEL KURUL TOPLANTISINA KATILDI.

Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) İcra Kurulu ile 70. Genel Kurul toplantıları 18 Haziran 2007'de 170. kuruluş yıldönümünü kutlayan Rusya Demiryolları'nın davetiyle Moskova'da yapıldı.

UIC'yi yönetmekten sorumlu ana organlar 18 Haziran 2007'de Moskova'da toplandı.

UIC'nin kurucu üyelerinden olan Rusya Demiryolları (RZD), daha önce ayrıldığı UIC'ye yeniden katıldı. RZD Bölgesel kurullar bazında yeniden örgütlenen UIC'nin 'Avrupa' ve 'Asya' bölgesel Kurullarında yer aldı. Türkiye'nin de benzer şekilde "UIC Ortadoğu" ve "UIC Avrupa" bölgesel kurullarında yer alması İcra Kurulunda gündeme getirilmiş ve UIC Genel Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili çalışma yapması istenmişti.

 

Genel Müdürümüz Süleyman Karaman İcra Kurulu toplantısında; Türkiye'den Avrupa, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlere ayda 1000'den fazla Uluslararası blok trenin çalıştırıldığını, Türkiye'den Avrupa ve Orta Asya'ya gerçekleştirilen konteyner taşımalarının arttığını, Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında çalıştırılan "RO-LA" taşımacılığının geliştirilmesinin büyük önem arzettiğini, Türkiye'nin hem 'UIC Ortadoğu' hem de 'UIC Avrupa'ya üye olması gerektiğini belirtti.

Genel Kurul toplantısında bir konuşma yapan Karaman; Doğu ile Batı arasında köprü olan Türkiye'nin, İstanbul Boğazında Boğaz Tüp Geçiş Projesi'ni gerçekleştirdiğini, Van Gölü geçişi için 2 adet 50 vagon kapasiteli feribot satın alacağını ve Boğazköprü-Yenice ve Toprakkale-Yenice-Mersin arasında Dünya Bankası kredisi ile sinyalizasyon projesi için ihaleye çıkıldığını belirterek, bu projelerin gerçekleştirilmesi ile doğu-batı güzergâhında darboğaz kalmayacağını belirtti.

Diğer yandan, hızlı tren projelerinin bütün hızıyla devam ettiğini, Ankara-Eskişehir arasında hızlı tren test sürüşlerinin başladığını ifade eden Karaman; "Yüksek Hızlı Tren Semineri"nin gerçekleştirildiği, Balkan ve Ortadoğu ülkelerine tecrübe ve bilgi aktarımının sağlandığını, 2008'de "Uluslararası Demiryolu Sempozyumu ve Teknik Fuar"ın gerçekleştirileceğini ifade etti.

 

Toplantılarda bütün üyelerin ulusal yüksek hız projelerini desteklemeleri, yüksek hız demiryolu ulaşımının dünya çapında geliştirilmesi amacıyla UIC Yüksek Hız Departmanının oluşturulması kararlaştırıldı. Ayrıca, uluslararası ve kıtalararası koridorların geliştirilmesine ilişkin UIC'nin küresel faaliyetleri de onaylandı. UIC'nin kalite teminatı ve sertifikasyon prosesi konularında global seviyede gelecekteki rolünün analiz edilmesi için UIC Genel Müdürlüğüne görev verildi. Bunlara ilave olarak, özellikle emniyet, sürdürebilir gelişime demiryolunun katkısı ve demiryolu ulaşımının küresel imajını geliştirmek ve kamunun desteğini artırmak için kitle iletişim araçlarının kullanılması konularında önerilen yeni global projeler onaylandı.

Ayrıca, yük trafiğinin farklı uygulamaları için demiryolu ulaştırma zincirinde idareler arasında bilgi alışverişine dayanan "Yük Telematik Uygulamaları(TAF)", tek vagonlu yük taşıma sisteminin başarılı uygulanmasını amaçlayan "XRail" bve "İstasyonlar" la ilgili ortak ölçütlerin belirlenmesi projeleriyle ilgili ilave çalışmaların yapılmasını onayladı.

Öte yandan, UIC'nin desteği ile Rusya Demiryolları (RZD)'nın düzenlediği 'Rail-Tech Russia Konferansı ve Teknik Fuar'ın açılışı yapıldı.

 

 

TCDD, 5 kıta üzerinde 180 üyesi (Demiryolu ve Organizasyon kuruluşu) bulunan ve 1922 yılında kurulan Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC)'ne 1928 yılından beri üyedir. UIC, dünyanın en büyük demiryolu organizasyonu olarak demiryollarında teknik ve işletme koşullarının standartlaştırılması ve demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi ile ilgili tüm alanlarda faaliyet göstermektedir.