EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ULAŞIMDA, İLETİŞİMDE, HAYATIN İÇİNDE BEN DE VARIM PROJESİ

ULAŞIMDA, İLETİŞİMDE, HAYATIN İÇİNDE BEN DE VARIM PROJESİ

 

''Ulaşımda, İletişimde, Hayatın İçinde Ben De Varım'' Projesi çerçevesinde 3 Aralık Dünya Engelliler günü Ankara'da düzenlenen, ''Engelsiz Yaşam İçin Bilişim Teknolojileri Sempozyumu''na, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin katıldı.

 

Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Türk Telekom Genel Müdürü Gökhan Bozkurt'un da birer konuşma yaptığı sempozyuma TCDD Genel Müdürlüğü, TCDD 2. Bölge Müdürlüğü, Ankara Demiryolu Fabrikası ile Ray Kaynak ve Onarım Fabrikası Müdürlüklerinde çalışan tüm engelli demiryolcu personel katıldı.

 

Bakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, bugünün duygu yüklü ve anlamlı olduğunu belirterek, bu salonun önemli bir duygusal ana tanıklık ettiğini söyledi.

 

2009 yılında başlatılan bu projenin bugün 3. yılını doldurduğunu anlatan Yıldırım, ''3 yıl içinde 300 bin kardeşimize 'hayatta ben de varım' dedirtecek iş imkanı, meşguliyet sağlayabilmiş olmanın gururunu birlikte yaşıyoruz'' dedi.


Görme engellilere yönelik Gören Göz Projesi hakkında bilgi veren Yıldırım, ''Başbakanımız göreve başladıktan sonra bunu da Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerden başlayarak dağıtımını gerçekleştireceğiz. Gören Göz Projesiyle görme engelli vatandaşlarımızı hayata bağlayacak onların günlük ihtiyacını yapabileceği yanlarındaki, hayat arkadaşını cihaz onlara teslim edeceğiz'' dedi.

 

Engellilere yönelik çalışmalarının angarya olarak görmekten vazgeçme zamanının geldiğini ifade eden Yıldırım, yol, bina, demiryolu, havaalanı yapımında mutlaka engellilerin ihtiyaçlarını karşılamak mecburiyetinde olduklarını kaydetti.

 

Engelli vatandaşlara uygun yapılan havaalanının ödül aldığını anımsatan Yıldırım, ''Bizim yapmamız gereken iş, ödüllük iş haline gelmiş. Düşünün işin ne kadar ihmal edildiği buradan anlaşılıyor'' diye konuştu.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise engelsizlerin engelini aşmak için büyük bir gayret gösterdiğini belirterek, herkes adına Bakan Yıldırım'a teşekkür etti.

 

Engellileri dışlayan, eve hapseden, toplumdan dışlayan her türlü anlayışı reddettiklerini ifade eden Şahin, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Özürlü Yasası'nı çıkarttıklarını ve eğitim, sağlık, istihdamdaki fırsat eşitliğindeki engelleri kaldırmaya çalıştıklarını söyledi.

 

Sempozyum kapsamında iş yaşamında başarılı olan engellilere ödüller verildi.