EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ULAŞTIRMA İLE İLGİLİ ZOR SORU

Sayın Yalçın BAYER
Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı

 

 “CHP”li vekilden ulaştırma ile iki zor soru” başlıklı, bir milletvekilinin verdiği soru önergesine dair 30 Nisan 2013 tarihli yazınızla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür:

 

1-Başkentray projesi yargı sürecinden dolayı gecikmektedir. Projenin gecikmesinde TCDD'nin herhangi bir etkisi ve kusuru bulunmamaktadır.  Proje ihale edilmiş, konusunda uzman kişiler tarafından oluşan ihale komisyonu değerlendirmeyi tamamlamış, Kamu İhale Kurumu ihale komisyonunun kararını onaylamıştır. Ancak, Kamu İhale Kurulu kararına karşı firmalarca açılan davalar nedeniyle yargı süreci başlamıştır.  TCDD biran önce yargı sürecinin tamamlanmasını beklemektedir. Başkentray'ın gecikmesi en fazla demiryollarını ve demiryolcuları üzmektedir.

 

2-Ankara Demirspor'un yönetimin nasıl teşekkül edeceği kulüp mevzuatında belirtilmiştir. Kulüp kurulduğu günden bu yana, yönetimi demiryolu ve bakanlık personelinden oluşmaktadır.  1932'den bu yana Türk Sporuna hizmet veren Ankara Demirspor ciddi ve köklü bir kuruluştur.  Kulübün her türlü mali ve idari eylemi denetime tabi olup,  “mahalle dedikodusu” düzeyindeki söylentilerle yıpratılması sadece TCDD'ye değil Türk Spor camiasına da haksızlıktır.

 

3-TCDD ile Ankara Demirspor arasında herhangi bir sponsorluk anlaşması mevcut değildir.

 

4-Tamamen kamu görevlilerinden oluşan kulüp yönetimi, kulüp tüzüğünde tanımlanan görevlerde görev bölüşümü yapmaktadır. Bu görev dağılımı çerçevesinde, M. Selim Karaman kulübün sadece futbol şube sorumlusu olup, bunun dışında herhangi bir mali/ idari görevi ve yetkisi bulunmamaktadır.

 

5-Kulüp yönetiminin TCDD'den ihale alan firmalarla ilişki içerisinde olduğu, Ankara Demirspor'un bağış adı altından firmalardan komisyon aldığı iddiaları alabildiğine haksız, mesnetsiz ve çirkin iddialardır. Ankara Demirspor Kulübü TCDD üst düzey personelinden oluşan kulüp yöneticileri bu çirkin komisyonculuk iddiasını, iddia sahibine iade etmektedir. Kulübün hangi şartlarda bağış ve yardım kabul edeceği tüzükle tanımlanmıştır.

 

6-TCDD kendisinden alacaklı olan yüklenicilerin ücretlerini yasal süresi içersinde ödemektedir.  Yüklenici alacaklarının Demirspor'a bağış yaptıkları için “anında” ödendiği iddiası da aynı şekilde tevil götürmeyecek kadar saçma ve iğrençtir.

 

7-M. Selim Karaman'ın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığındaki görevi kamu sınavıyla hak edilmiş bir görevdir. Robert Kolej ve ODTÜ Malzeme Mühendisliği Bölümü mezunu olan, yine ODTÜ'de yüksek lisans yapan Karaman, kimsenin himmetine, tavassutuna, desteğine ve torpiline ihtiyaç duymayacak kadar donanım sahibidir. Alanında KPSS'de Türkiye 20'cisi olmuştur. Bakanlıkta görevine, açılan sınavla KPSS puanı esaslı değerlendirme sonucunda başlamıştır.

 

Konunun yeniden köşenizde değerlendirilmesini bekler, saygılar sunarız.