EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIM, TÖRENLE KARŞILANDI

ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIM, TÖRENLE KARŞILANDI 

61. Hükümette Ulaştırma Bakanlığı görevine getirilen Binali Yıldırım için bakanlık bürokratları ve çalışanlar karşılama töreni düzenledi.


Ulaştırma Bakanlığındaki törene, AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, eski Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, Bakanlık bürokratları ve çalışanları katıldı.


Alkışlar eşliğinde karşılanan Yıldırım, buradaki konuşmasında, dün görev devir teslimini Çorum'da yaptıklarını, daha sonra da 61. hükümetin ilk bakanlar kurulu toplantısına katıldığı için Ulaştırma Bakanlığında gerçekleştirilmesi düşünülen programa gelemediğini anlattı. Bugünkü törenin bu nedenle düzenlendiğini söyleyen Yıldırım, karşılama töreninden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Ulaştırma Bakanlığı görevinden ayrılalı tam 4 ay olduğunu anımsatan Yıldırım, Habib Soluk'a bu süredeki hizmetleri için teşekkür etti.


''Biz güzel bir ekibiz'' dediği Ulaştırma Bakanlığının 9 yılda çok önemli işlere imza attığını ifade eden Yıldırım, ''Bu ekiple Türkiye'yi uçururuz evelallah'' diye konuştu.


Daha sonra bakanlık makamına geçen Yıldırım, burada da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. ''Ustalık'' döneminde var güçleriyle çalışacaklarını ifade eden Yıldırım, karayollarında bu dönemde sıcak karışım asfalt kaplama ve kuzey-güney koridorlarının geliştirilmesine öncelik vereceklerini anlattı.
Demiryollarında Yüksek Hızlı Tren (YHT) projelerinin hayata geçirileceğini, havacılıktaki büyümenin sürdürüleceğini bildiren Yıldırım, ilk etapta lisanslı, daha sonra ise yerli bir uçak imal edileceğini söyledi. Filyos'ta büyük bir liman yapılacağını, 17 bin olan yat bağlama kapasitesinin 50 bine çıkarılmasını hedeflediklerini anlatan Yıldırım, iletişim alanında 9 yılda kat edilen mesafenin çok daha ileriye taşınacağını dile getirdi.


Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Yıldırım, bir gazetecinin ''Kabinede rekor kıran bakanlardan birisiniz, işin sırrı ne?'' şeklindeki sorusu üzerine, şunları kaydetti:

''Süre olarak kastediyorsanız doğrudur. 58, 59, 60 ve nihayet 61. hükümette Ulaştırma Bakanı olarak görev yapıyorum. Bu da istikrarı gösteriyor. Ülkede istikrar, bakanlıkta istikrar. İstikrar olunca kalıcı hizmetler de daha fazla oluyor. Çünkü Ulaştırma Bakanlığının genellikle ömrü, Cumhuriyet hükümetleri döneminde görevde kalma süresi 8,5 aydır. Biz bunu 10 kat artırmış durumdayız. Ulaştırma yatırımları çok zaman alan yatırımlar olduğu için bu süre ne kadar uzun olursa kalıcı hizmetler, vatandaşa yansıyan hizmetler o kadar daha görünür hale geliyor. O bakımdan bu istikrarın faydasını Türkiye bölünmüş yollarda, havacılıkta, demiryollarındaki atılımda, denizcilikteki gelişmelerde bilişim alanında yaptığımız hizmetlerle görme fırsatı buldu''