EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ULAŞTIRMA BAKANI SOLUK ANKARA-KONYA YHT TEST TRENİ İLE KONYA YA GİTTİ

 

Ulaştırma Bakanı Soluk Ankara-Konya YHT Test Treni ile Konya'ya Gitti…

 

Ulaştırma Bakanı M.Habib Soluk, 4 Mayıs 2011 tarihinde test sürüşleri devam eden Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Demiryolu Hattının test sürüşlerine katıldı.

 

Soluk: Başbakan'ı Konya'ya YHT ile getiririz


Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve diğer yetkililerle birlikte hattın testini yapan “Piri Reis” test treni ile Ankara'dan Konya'nın Aşağı Pınarbaşı mevkiine gelen ve burada Konya Valisi Aydın Nezih Doğan tarafından karşılanan Ulaştırma Bakanı M. Habib Soluk, çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Temeli 2006 yılında atılan ve toplam 306 km uzunluğundaki Ankara-Konya YHT hattının, 94 km'sinin Ankara-Eskişehir projesi içinde yer aldığını belirten Soluk, proje kapsamında Polatlı-Konya arasında YHT taşımacılığına uygun 212 km yeni demiryolu inşa edildiğini kaydetti. Soluk, Konya merkezde çalışmaları devam eden 3 ayrı hat yapımım işinin kısa sürede tamamlanacağını söyledi.


YHT hattının Konya şehir içindeki kesiminde Konya Büyükşehir Belediyesinin de desteğiyle 16 alt geçit ve 3 araç alt geçidi yapıldığını anlatan Soluk, Konya Büyükşehir Belediyesinin bu çalışmalara verdiği desteğe teşekkür etti.

 

Hattın test sürüşleri hakkında da bilgi veren Soluk, “Bu hatta 59. deneme seferini yaptık. Bugün gözlerimle gördüm 181,2 kilometre hıza ulaştık. Allah'a şükür masalarımızdaki bardaklarımızda bulunan çayda en ufak bir titreme olmadı. Fevkalade iyi durumda. İnşallah bu hatta ay sonuna kadar ticari taşımacılığı başlayacağız" dedi.

 

Ulaştırma Bakanı M.Habib Soluk, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

 

Ankara-Konya hattında 275 kilometre hıza ulaşıldığında YHT sertifikası alınacağını ve ticari taşımacılığa başlanabileceğini söyleyen Soluk, bu hatta 300 kilometre hız yapan trenler de işletilebileceğini ifade etti.

 

Bakan Soluk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 Haziran'da yapılması planlanan Konya mitingine YHT ile gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya, "Eğer sertifikayı alırsak YHT hızıyla Başbakanı getiririz. Ancak emniyet yönünden herhangi bir sorun olmadı. Bugünkü test sürüşünde olduğu gibi eğer isterse Sayın Başbakanı YHT ile seyahat ettiririz" karşılığını verdi.
Soluk, YHT hatlarının özel sektöre açılmasının TCDD'nin teşkilat kanununda değişiklikle olabileceğini hatırlatarak, “Şu anda bu mümkün değil" dedi.

 

Hattın tarım arazilerinin içinden geçmesi ve bu nedenle çiftçilerin mağdur olmaması için 800 metrede bir alt geçit yaptıklarını belirten ve hattın yapım süresiyle ilgili soruları cevaplayan Soluk, Bu tür YHT hatlarının en kısa yapım süresinin 7 yıl olduğunu, Ankara- Konya hattının ise 4 yıl 8 ayda tamamlandığını belirterek,  TCDD Genel Müdürlüğü ile yüklenici firmayı tebrik etti.

 

Karaman: Ankara-Konya hattı için 300 km hız yapan tren setleri alınacak

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise Ankara-Konya YHT hakkında 4 tren seti ile seferlere başlayacaklarını, hattın yoğunluğuna göre daha sonra 300 kilometre hız yapabilen tren setleri alabileceklerini kaydetti.


Karaman hattın bilet ücretleri ilgili soruyu ise “Hattaki bilet ücretlerini henüz belirlemedik. Ankara-Eskişehir YHT hattında da yaptığımız gibi ilk seferleri Konyalılara jest olsun diye ucuz bir fiyatla başlatmayı düşünüyoruz” şeklinde cevaplandırdı.


TCDD Genel Müdürü Karaman sefer sayısıyla ilgili olarak da YHT setlerinin bir seferde 419 yolcu taşıyabildiğini belirterek, Ankara-Konya hattında ilk etapta 8-10, talep olması durumunda da saat başı sefer yapmayı hedeflediklerini bildirdi.