EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ULAŞTIRMA BAKANIMIZ POLATLI'YA TRENLE GİTTİ

ULAŞTIRMA BAKANIMIZ POLATLI'YA TRENLE GİTTİ

TCDD - Polatlı Belediyesi işbirliği ile Polatlı'nın çehresi değişiyor

Demiryolu alt geçitin temeli atıldı

Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım ve Genel Müdürümüz Süleyman Karaman, 11 Eylül 2007 günü Sakarya Zaferi kutlamaları çerçevesinde Polatlı'da çeşitli açılış törenlerine katıldı.

Kuruluşumuzun Polatlı Belediyesi'ne kiraya verdiği alan üzerine kurulan çeşitli tesislerin açılışı yapılırken, demiryolu alt geçitinin temeli atıldı.

TCDD-Polatlı Belediyesi işbirliği ile düzenlenen alanın açılışında bir konuşma yapan Ulaştırma Bakanımız Binali YILDIRIM; "Bugün Belediye-TCDD işbirliğiyle istasyon çevresinde yapılan Necip Fazıl Parkını ve restore edilerek konak haline getirilen üç tarihi mekânı halkımızın hizmetine sunduk. Demiryolu köprüsünün, üst geçidinin temelini atıyoruz. Polatlı için demiryolunun, trenin anlamı büyük. Hiçbir ulaşım vasıtasının olmadığı bir zamanda Polatlı trenle tanıştı. Ne zaman? 1892'de. Bundan 115 yıl önce. 115 yıldır buradan tren geçiyor ve Polatlı insanı 115 yıldır Ankara ve Eskişehir istikametlerine trenle yolculuk yapıyor. Sadece yolculuk mu? Hayır. Sakarya Meydan Savaşında Ankara-Polatlı demiryolunun nasıl hayati bir öneme sahip olduğunu, askerin mühimmatın, yaralıların, gazilerin trenle taşındığını en iyi sizler bilirsiniz." dedi.

Hükümetin son yıllarda demiryollarına 6 Katrilyonluk kaynak aktardığını belirten Yıldırım ; "Türkiye'yi batıdan doğuya hızlı tren ağlarıyla örmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Bundan milletimiz kazanacak, ülkemiz kazanacak. Bakın, Ankara-Eskişehir hızlı tren yolunu yaptık, test sürüşleri devam ediyor; Ankara-Konya hızlı tren yolunu yapıyoruz. Polatlı yine merkezde. Türkiye'nin iki büyük hızlı tren projesinin kavşağı Polatlı. Artık Ankara size bir adım, Eskişehir bir adım uzaklıkta. Buradan bir saatte Konya'ya gideceksiniz. Git gel Konya-Polatlı iki saat olacak." diye konuşmasına devam eden Yıldırım; "Burada, ulaştırma ve haberleşme sektöründe neler yaptığımızı uzun uzun anlatmaya gerek yok. Bizim ulaşımda nasıl büyük yatırımlar yaptığımızı, nasıl ülkenin çehresini değiştirecek dönüşüm projelerini hayata geçirdiğimizi ve bu kalkınma hamlesini sürdürmekte nasıl kararlı olduğumuzu artık dünya alem biliyor. Dünya, Türkiye'deki değişimi ve gelişimi gıptayla, ilgiyle izliyor. Bütün bunları yaparken tek bir merkezimiz var. O da insan. Bizler insanımız için hizmet yarışındayız. Bizler Türkiye için hizmet yarışındayız. Her şey Türkiye için diyoruz, her şey insanımız için diyoruz. İnsanımızın can güvenliği bizim için her şeyden önemli. Buradan demiryolu geçtiğinde Türkiye'de karayolu diye bir şey yoktu. Önce demiryolu vardı. Karayolu demiryolunun üzerinden geçti. Adına hemzemin geçit dediğimiz bu geçitlerde dalgınlıktan, dikkatsizlikten acı olaylar yaşandı. Ne kadar bariyerli olursa olsun, korumalı olursa olsun sürücü dikkatsizliğinden dolayı maalesef çok üzüldüğümüz can kayıpları oldu. Onun için biz, artık hemzemin geçit dönemini geride bıraktık. Yaptığımız hızlı tren yollarının tamamında alt ve üst geçit var, hemzemin geçit yok." dedi.

Genel Müdürümüz Süleyman KARAMAN da; Sakarya Zaferi'nin 86. yıldönümünde Polatlı'da olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek şunları söyledi;" Kurtuluş Mücadelemizin can suyu kısacık gibi görülen Ankara-Polatlı demiryolu olmuştur. Savaşın çetin koşullarında demirağın önemini anlayan Ulu Önder Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduğunda ilk olarak demiryolu yapım seferberliği başlatmış, Anadolu'nun dört bir köşesine uzanan çelik kollar, ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasının lokomotifi olmuştur. Bu anlamlı günde, bir kere daha başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını şükran minnet ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Ne mutlu ki bizlere bugün demiryolları tıpkı cumhuriyetin ilk yıllarındaki gibi altın çağını yaşamaktadır. Demiryollarının arkasında hükümetimizin güçlü siyasi kararlılığı, maddi ve manevi desteği bulunmaktadır. " dedi.

Karaman; "Bu kararlılık sayesinde Polatlımızda olduğu gibi demiryolları kabuk değiştirmekte, geçtiği her yere ışığını yaymaktadır. Tam 60 yıl sonra kavuştuğu bu siyasi destek sayesinde bir taraftan hızlı tren çağına hazırlanırken, diğer taraftan mevcut sistemini her anlamda çağın gerektirdiği ölçülere hazırlamaktadır. Demiryollarındaki bu değişimin ülkemizin her alanına yapacağı etkileri çok yakında göreceğiz. İşte o zaman halkımız treni sadece sevmekle kalmayacak, tren vazgeçilmez ulaşım aracı olacaktır. Bu vesileyle, Başta başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım'a ve hükümetin diğer üyelerine demiryolcular adına şükranlarımı sunuyorum. Demiryolcular, tarihte haklı yerini alacak bu altın çağı asla unutmayacaktır." şeklinde konuştu.

 

Demiryolunu geliştirirken, özel sektörden yerel yönetimlere kadar tüm kesimlerle yakın işbirliği içerisinde olmaya büyük önem verdiklerini belirten Karaman; garları, istasyonları daha cazip hale getirmek, atıl durumdaki taşınmazları kentin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına kazandırmak için yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde olduklarını, Polatlı Belediyesi'nin de bunlardan birisi olduğun belirterek şunları söyledi;" Kuruluşumuz mülkiyetinde bulunan ve 2004'de imzalanan bir protokolle 10 yıl süreyle Polatlı Belediyesine kiralanan yaklaşık 13.500 metrekarelik alan, Polatlı halkı için bir nefes alma mekanı, bir eğlenme dinlenme ve alışveriş mekanına dönüştürülmektedir. Bütün çabamız, demiryollarının geçtiği tüm yerlerde çok özel alanlar olan garların ve çevresinin gerçek anlamda çağdaş mekanlar haline dönüştürülmesi, cazibe merkezi haline getirilmesidir. Polatlı Belediyesine kiralanan alan üzerine kurulan yapıların % 20'si kuruluşumuza ait olacağı gibi, üçüncü şahıslar tarafından ticari faaliyetlerde bulunulduğu takdirde gelirin %50'si kuruluşumuza ait olacaktır. Süre sonunda ise, yapı ve tesisleriyle birlikte TCDD'ye iade edilecektir. Bu yerin düzenlenmesi 1990'lı yıllarda gündeme gelse de bir türlü hayata geçmemiştir. Biraz önce ifade ettiğim gibi demiryolları 60 yıl sonra sadece yeterli ödeneğe sahip olmamış, yönetim anlayışını da değiştirmiştir. Böylece, bu tür dönüşüm projeleri ile birçok kentimizde sadece demiryolunu değil, kentlerimizi de değiştiriyoruz. Burada bir noktanın altını çizmek istiyorum. Atıl taşınmazların kente, topluma kazandırılması demek ayrıca demiryollarının da gelişmesi demektir. Çünkü, buradan sağladığımız gelirleri hızlı tren hatları yapımında, mevcut sistemin iyileştirilmesinde kullanacağız, halkımızın çağdaş ulaşım sistemine kavuşması için harcayacağız. "

 

 

 

Karaman konuşmasını şöyle bitirdi; " Bugün Polatlı Belediyesi demiryolları için önemli bir yatırıma daha başlamaktadır. Çünkü, demiryolu ile karayolunun kesiştiği noktaların güvenliği büyük önem arz etmektedir. Bu konu treni adeta günah keçisi haline getirmektedir. Tren kusurlu gösterilmektedir. Bu kamuoyunu yanıltmaktadır. Oysa, tren yolunda giderken önüne çıkan karayolu araçları için gerekli tedbirleri almak TCDD'nin değil, ilgili kuruluşların görevidir. Buna rağmen kuruluşumuz, alt ve üst geçitlerin yapılması ve gerekli önlemlerin alınması hususunda; demiryolu geçen 52 ilin ilgili tüm kuruluşlarına çağrıda bulunmuştur. Bu konuda görevini en iyi şekilde yerine getiren belediyelerimizden biri Polatlı belediyesidir. Bu konuda çaba gösteren değerli Belediye Başkanına teşekkür ederim."

Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik de, mevcut demiryolu alt geçitinin yerine çift geliş/gidiş, 20 m eninde ortada refüjü, kenarlarda yaya yolu olan alt geçit inşa edeceklerini, Polatlı'nın kuzey köyleri ve Ayaş arasındaki ulaşımı rahatlatacaklarını, söyledi.