EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ULASTIRMA BAKANI BINALI YILDIRIM YENI BANLIYO SETININ SON DENEME SURUSUNE KATILDI.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Yeni Banliyö Setinin Son Deneme Sürüşüne Katıldı

Yeni Banliyö Seti, İlk Yolcularını 16 Aralık'da Taşıyacak.

Başkentray Projesi kapsamında temin edilen yeni elektrikli banliyö setinin (EMO) ilkinin işletme öncesi son deneme sürüşü, 14 Aralık 2009 tarihinde Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım'ın iştirakleriyle gerçekleştirildi.

TCDD'nin Başkentray Projesi kapsamında Ankara-Sincan arasındaki yolcu taşımacılığı için temin ettiği 32 adet yeni banliyö setlerinden ilkinin son deneme sürüşü gerçekleştirildi.

16 Aralıktan itibaren ön işletmeye alınarak yolcu taşımaya başlayacak banliyö setinin deneme sürüşü öncesi Ankara Gar VIP Salonunda bir konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Demiryollarına yatırımlarımız devam ediyor.2010 yılında demiryollarına karayollarından daha fazla yatırım ödeneği ayrıldı. Son 60 yılda ilk defa demiryolu yatırımları karayollarını geçmiş olacak. Bu demiryollarımıza verdiğimiz önemi gösteriyor” dedi.

2010 yılındaki demiryolları yatırımlarına da değinen Bakan Binali Yıldırım,
“ 2010 yılında Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren hattı hizmete açılacak. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının altyapı çalışmaları devam edecek. Marmaray ve Eskişehir-İstanbul arası yüksek hızlı tren hattında çalışmalar devam edecek. Eskişehir Gar geçişi tamamlanacak. Ayrıca Sakarya–Karasu arasında demiryolu yapımına başlanacak. 37 km.lik Başkentray Projesi çalışmaları kapsamında hat sayısı 3 ten 5'e çıkarılacak. Egeray ise tamamlanmış olacak. 2010 yılında demiryolu yatırımlarımız artarak devam edecek.” dedi.

Yeni banliyö setlerinin özellikleri hakkında bilgi veren TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise, kapalı devre izleme sistemleri ile güvenliği sağlanan yeni banliyö setlerinde vagonlar arası geçiş yapılabildiğinden, trenin kontrolünün ve yolcu dağılımlarının daha kolay olacağını belirtti.
 
Genel Müdür Karaman, 37 km'lik Başkentray Projesi için 32 adet yeni banliyö setleri alındığını, bunların her birinin 4.36 milyon dolar olup, toplam maliyetin 139,8 milyon dolar olduğunu, ifade etti.

Karaman, 7 adet banliyö setinin tamamının Güney Kore'de, 25 adet setin ise yüzde 25'i yerli olmak üzere, Adapazarı EUROTEM fabrikasında üretildiğini söyledi.
Birinci tren sisteminin 16 Aralık'tan itibaren yolcu ön işletmeye alacaklarını anlatan Karaman, testler bittikçe diğer setlerin de kullanılmaya başlanacağını sözlerine ekledi.

Daha sonra yeni banliyö setinin Ankara- Sincan-Ankara arasında son deneme sürüşüne Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da iştirak etti. Treni de bir süre kullanan Bakan Yıldırım, basın mensuplarıyla birlikte treni gezdiler.