EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ULASTIRMA BAKANI DENIZ KAKLIK LOJISTIK MERKEZI

Ulaştırma Bakanı Denizli Kaklık Lojistik Merkezi'nde İnceleme Yaptı

Bakan Yıldırım: “Denizli, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin Geçiş Güzergahında Yer alıyor”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 18 Ekim 2009 tarihinde Denizli / Kaklık Lojistik Merkezi'nde incelemelerde bulundu.
İnceleme sırasında, kombine taşımacılığın tüm dünyada geliştiğini, bunun için lojistik merkezlerin kurulduğunu ifade eden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; 12 lojistik merkez kurulması yönünde çalışmalara başlandığını, ilk merkezin Samsun/ Gelemen'de  2007'de hizmete açıldığını, sırada Denizli/ Kaklık, Eskişehir/ Hasanbey ve İzmit/ Köseköy lojistik merkezlerimizin bulunduğunu ifade etti.

Ulaştırma Bakanı; Denizli/Kaklık lojistik merkezinin tamamlanmasıyla Denizli'nin gerçekleştirdiği ihracat ve ithalatta da çok önemli ulaşım avantajı yakalayacağını, yük taşımalarında demiryolunun payının artacağını belirtti.

Yıldırım; “Denizli'nin demiryolu bağlantısını güçlendirmeye, iyileştirmeye devam ediyoruz. Hem İzmir'de, hem Denizli güzergahında iyileştirme çalışmaları devam ediyor. 50 yıllık ihmal olduğu için adeta yolu yeniden yapıyoruz. Denizli hem demiryollarında yüksek hızlı trenin, hem de otoyol projelerinde geçiş güzergahı üzerinde yer alacak. Bu önemlidir. Bu projeler çok pahalı projeler. Bunları, genel bütçe imkanları ile değil, yap- işlet kamu özel ortaklığıyla yapacağız. Bunlar orta ve uzun vadeli projelerdir.” dedi.

Bilindiği üzere, kent içindeki mevcut yük merkezlerinin kent dışına çıkarılarak, bu sahaların kentle bütünleşmesini sağlamak, diğer taşıma modlarıyla entegre olarak daha etkin ve modern bir hizmet sunmak, Denizli ili ve çevresindeki büyük rezervi bulunan işlenmiş ve ham mermerin Alsancak liman ve iç bölgelere taşınması ile bölgede bulunan diğer fabrikaların taşımalarına hizmet verilmek üzere Denizli Lojistik Merkezi kurulmaktadır.

Mart 2008'de başlanan 1. etap işleri 16.12.2008 tarihinde tamamlanarak, 13.02.2009 tarihinde demiryolu bağlantısı sağlanmış, taşıma yapılmaya başlanmıştır.

1.etap için kamulaştırma dahil toplam 2.554.836 TL harcanmıştır.
2.etap çalışmaları devam etmektedir.