EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ULUSLAR ARASI DEMIRYOLLARI BIRLIGI

Uluslararası Demiryolları Birliği'nden TCDD'ye Övgü

Yüksek Hızlı Tren UIC'den Tam Not Aldı

Uıc: “Yüksek Hızlı Tren Avrupa, Asya Ve Ortadoğu Arasında Rekabetçi Bir Demiryolu Ağının Gelişmesinde İlk Adım”

Uluslararası Demiryolları Birliği, Paris'te yayınlanan UIC e-news dergisinde, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve TCDD'yi, Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren hattının açılışı ile seferlere başlanması nedeniyle kutladı.

Dünyada demiryolları alanındaki önemli gelişmeleri okuyucularına sunan UIC e-news dergisi; yüksek hıza sahip bir şebekeyi işletime açmanın, Türkiye'deki demiryollarının gelişiminin ana odak noktalarından biri olduğunu vurgulayarak, yapımları devam edenAnkara-Sivas ile Ankara - Konya hızlı tren projelerinin öneminin altını çizdi.

Yazıda; bu iddialı projelerle Avrupa, Asya ve Orta Doğu arasında kesişme noktası olma özelliğine sahip olarak, Japonya ve Avrupa'daki başarılı yüksek hız modellerinin bu bölgeye uyarlanacağı, YHT”nin özellikle hava taşımacılığına karşı, önemli oranda trafik hacimleri kazanmasına imkan sağlayacağı, böylelikle etkin, düşük maliyetli ve çevreye dost taşımacılık şebekelerine katkıda bulunacağı belirtildi.

UIC: “Türkiye Bölge Demiryollarında Örnek Ülke”

TCDD'ye geniş yer ayrılan dergide; Türkiye'nin yakın gelecekte yüksek hız bağlantıları geliştirmek isteyen diğer Orta Doğu ülkeleri için de referans noktası olduğu, TCDD'nin UIC Orta Doğu Bölgesel Kurul Başkanı ve UIC Avrupa Bölgesel Kurulu üyesi sıfatıyla  bu konuda müzakereler yaptığı ifade edildi.

Yazıda, 13 Mart 2009 tarihinde hayata geçen Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Hattından sonra, Eskişehir- İstanbul hat kesiminin tamamlanmasıyla Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresinin 3 saate ineceği, ayrıca Boğazın altından geçen ve inşası devam eden demiryolu tüneli (Marmaray) ile kesintisiz bir taşımacılık gerçekleşecek denildi.

Orjinal haber için tıklayınız >>