EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ULUSLARARASI DEMİRYOLLARI BİRLİĞİ, SEKTÖRÜN GELECEĞİNİ TARTIŞTI

ULUSLARARASI DEMİRYOLLARI BİRLİĞİ, SEKTÖRÜN GELECEĞİNİ TARTIŞTI

 

Demiryolları arasında işbirliğini geliştiren dünya çapındaki en büyük organizasyon olma özelliğine sahip Uluslararası Demiryolları Birliği'nin (UIC) İcra Kurulu ve 81. Genel Kurul toplantıları 11-12 Aralık 2012 tarihlerinde Fransa'nın başkenti Paris'te yapıldı. Toplantıya TCDD'yi temsilen Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman ve Dış İlişkiler Daire Başkanı İbrahim Halil Çevik katıldı. Duman ve Çevik, toplantıya katılan diğer üyelerle ikili görüşme yaparak bilgi alışverişinde bulundu.
.

Resmi bir ziyaret için Fransa'da bulunan Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff de UIC Genel Kuruluna katılarak, UIC tarihinde bir ilk gerçekleşti. Genel Kurulunda dünya demiryollarının ileri gelen CEO/Başkan/Genel Müdürlerine hitap eden Rousseff, demiryolu sektörünün  geleceğine yönelik perspektiflerini ifade etti.

İki gün süren toplantılarda hem UIC'nin 90. yılı kutlandı hem de Demiryolu sektörünün geleceği ve UIC'nin rolü üzerinde duruldu. İlk defa UIC Demiryolu Araştırma ve İnnovasyon Ödülü ihdas edildi. Altı kategoride verilen ödülün ileride daha da önem kazanması için neler yapılacağı görüşüldü. Bu ödül ile IRRB demiryolu modunu güvenli, sürdürülebilir ve ekonomik bir ulaştırma modu haline getirmek için demiryolu sektöründe innovasyonu ödüllendirmeyi hedefleniyor. Ödül, emniyet/güvenlik, sürdürülebilir gelişme, demiryolu sistemi, demiryolu yük, müşteri hizmetleri ve maliyetlerin azaltılması olmak üzere, altı kategoride veriliyor.
.

UIC, UNIFE ve demiryolu sektörünün ileri gelen birlikleri tarafından çalışmalarına 2011 yılında başlanan “Demiryolu 2050 vizyonu” isimli çalışma (rapor) 2013 yılı şubat ayında tamamlanarak üyelere gönderilmesi kararlaştırıldı. Toplantıda ayrıca son 2-3 yıldır yeni proje sayısında azalma olduğuna vurgu yapıldı.
.

Çeşitli üst düzey atamalarında yapıldığı toplantıda UIC ve üyelerinin malı olan 700 adet fişin bir kısmının İSO ile yapılacak anlaşma çerçevesinde demiryolu standardı haline getirilmesinin önemine değinildi.
.

1922 yılında kurulan UIC, 2012 yılı itibariyle kuruluşunun 90. yılını kutlamaktadır. Merkezi Paris'te bulunan kuruluş, 200'ü aşkın üyesiyle demiryollarının gelişimine yön veren çalışmalarıyla dikkati çekiyor. UIC'nin en üst organları; tüm üyelerin temsil edildiği Genel Kurul ve 21 üyeden oluşan İcra Kurulu'dur. UIC İcra Kurulu ile Genel Kurul birbirinin tekrarı mahiyetinde olup, İcra Kurulu'nda alınan kararlar Genel Kurula tavsiye edilmektedir. Asıl karar mercii Genel Kurul'dur. İcra Kurulu, Avrupa, Asya, Amerika, Ortadoğu ve Afrika Bölgesel Kurulu başkanları ve başkan yardımcıları olmak üzere 21 üyeden oluşmaktadır. Orta Doğu Bölgesel Kurulu Başkanlığı (RAME) görevini 2007 yılından beri TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Süleyman Karaman sürdürüyor. TCDD, UIC'nin hem Avrupa hem de Ortadoğu Bölgesel Kurulu üyesidir. Karaman, RAME Başkanı sıfatıyla UIC İcra Kurulu toplantılarına katılmakta ve bölgeyi temsil etmektedir.
.