EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ULUSLARARASI SEMİNERE EV SAHİPLİĞİ YAPAN TCDD 'TAM NOT' ALDI

ULUSLARARASI SEMİNERE EV SAHİPLİĞİ YAPAN TCDD ‘TAM NOT' ALDI
.

TCDD ile dünya demiryollarının örgütsel çatısını oluşturan Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC), 1-5 Ekim 2012 tarihleri arasında Eskişehir ve Ankara'da ortaklaşa uluslararası etkinlik düzenledi. Eskişehir'deki "Uluslararası Demiryolu İşletme Kursu" veYüksek Hız Komite Toplantısı" ile Ankara'daki “Uluslararası Yüksek Hız Semineri”ne katılan yerli ve yabancı davetliler, başarılı organizasyonlarından dolayı TCDD'ye tam not verdi.
.

 TCDD, UIC'nin bölgesel eğitim ihtiyaçlarının karşılanması ve işbirliğinin geliştirilmesi için Ortadoğu Demiryolları Eğitim Merkezi (Middle East Railways Training Center- MERTCe) olması kararlaştırılan Eskişehir Eğitim Merkezi'nde, 1-2 Ekim 2012 tarihinde "Uluslararası Demiryolu İşletme Kursu" ve “Yüksek Hız Komite Toplantısı" gerçekleştirildi. TCDD ile UIC'nin 3-5 Ekim 2012 tarihinde ortaklaşa düzenlediği bir diğer etkinlik ise Uluslararası Yüksek Hız Semineri oldu. Her iki etkinliğe Türkiye'nin yanı sıra İspanya, Almanya, Japonya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Portekiz ile UIC ve Avrupa Demiryolu Ajansı'ndan katılan uzmanlar,  Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile ilgili tüm detayları masaya yatırdı. Uzmanların sunum yapıp karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduğu programlarda, demiryollarının işletimsel açıdan geliştirilmesi için önemli kararlar alındı. YHT ile Polatlı'da inceleme gezisinde de bulunan yabancı konuklar, uluslararası iki organizasyonu başarıyla tamamlayan TCDD'ye teşekkür etti.
.

YATIRIMLAR PLANLANDIĞI GİBİ SÜRÜYOR

Ankara'daki Uluslararası Yüksek Hız Semineri sonrası davetliler onuruna yemek veren TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, demiryolları açısından önemli etkinliklere imza attıklarını söyledi. “Bu işi bilen demiryolcularla Türkiye'de birlikte olmak sevindirici.” diyen Karaman, işbirliğinin gelişerek süreceğini kaydetti. Dünyadaki gelişmelere paralel projeleri Türkiye'de hayata geçirdiklerini belirten Karaman, “Çevremize destek olmak ve bölgesel katkı için bu seminerler önemli. Buradan UIC Genel Merkezi'ne uzman arkadaşlar göndereceğiz. Globalleşen dünyada ortak çalışmaların önemi daha da artıyor.” dedi.
.

Türkiye'deki YHT çalışmaları hakkında bilgi veren Karaman, Ankara-Eskişehir YHT'nin 2009, Ankara-Konya YHT hattının ise 2011 yılında hizmete girdiğini hatırlattı. İstanbul-Ankara YHT hattının 30 Eylül 2013'te hizmete açılacağını ifade eden TCDD Genel Müdürü Karaman, Bursa, Sivas ve İzmir YHT hatlarında çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Ankara-Kayseri hattın bu sene programa alınması için çalıştıklarını açıklayan Karaman, Hazine ile yaptıkları görüşmeden olumlu kararlar çıktığını ve yatırımların planlandığı gibi süreceğini bildirdi. Marmaray'da da sona yaklaştıklarını ifade eden Süleyman Karaman, “Marmaray artık Avrupa'da ışık gibi görünüyor. Asrın projesi tamamlandığında ikili ilişkiler daha da gelişecek. Bu tür seminerlerin daha başka konularda da yapılması için çalışıyoruz.” diye konuştu.
.

ANKARA-İSTANBUL HATTI TÜRKİYE'Yİ LİDER YAPACAK

Uluslararası Demiryolları Birliği Başkanı Jean Pierre Loubinoux ise Ankara ve Eskişehir'de önemli iki çalıştay gerçekleştirdiklerini söyledi. Yıl sonuna doğru çok yoğun programlara katıldıklarını belirten Loubinoux, “Yüksek Hız Çalıştayı yüksek hızı geliştirmeyi amaçlıyordu ve geride kalan iki gün bize amacımıza ulaştığımızı gösterdi. Artık demiryollarının yeniden yapılandırılmasına odaklanacağız. Burada Türkiye'nin yüksek hız kulübünün önemli bir üyesi olduğunu bir kez daha gördük. İstanbul-Ankara YHT hattının da hizmete girmesi sizi bölgenin lideri konumuna getirecek. Onun için bu çalıştayın burada yapılması manidar.” ifadelerini kullandı.
.

İran Ulaştırma Bakan Yardımcısı ve Demiryolları Başkanı Sahib Muhammedi de, Eskişehir Eğitim Merkezi'nin TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın gayretleriyle Orta Doğu Demiryolları Eğitim Merkezi (Middle East Railway Training Center – MERTCe) olduğunun altını çizdi. “Demiryollarında başardıkları için Karaman'a teşekkür ederim.” diyen Muhammedi, Türkiye'de art arda hizmete giren YHT hatlarını iyi gelişmelerin göstergesi olarak nitelendirdi. Muhammedi, iki ülke arasındaki iş ortaklığının artarak devam etmesi temennisinde bulundu.
.

Konuşmaların ardından TCDD Genel Müdürü Karaman, konuk heyete Kütahya çinisine ebru sanatıyla işlenmiş lale motifi bulunan tablo hediye etti. Genel Müdür Yardımcıları da yabancı davetlilere çeşitli hediyeler verdi. Uluslararası Yüksek Hız Semineri, çektirilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.
.